Co zrobić, jeżeli kierowca zaznaczy młotki zamiast odpoczynku?

Bardzo często na szkoleniach wewnętrznych w firmach transportowych spotykamy się z sytuacją, w której firma prowadzi ewidencję czasu pracy kierowców, ale w ogóle nie sprawdza, co jest ustawione na tachografie czy co zaznaczył kierowca. Przez to ewidencja czasu pracy kierowców bardzo często okazywała się przekłamana. Jak to wygląda, kiedy kierowca ustawi „młotki” zamiast odpoczynku?
 

Przykład 1

3 godziny jazdy, 2 godziny jazdy, 3 godziny jazdy, ale pomiędzy kierowca ustawił młoteczki zamiast łóżeczka. 

Na potrzeby przykłady załóżmy, że godzina pracy wynosi 40 zł. 

Odpoczynek dzienny niewliczony do czasu pracy wynosi 11 godzin, ponieważ wszystkie czynności, zarówno jazda, jak i młoteczki będą wliczone do czasu pracy.

To oznacza, że wynagrodzenie wyniosłoby 11 x 40 zł = 440 zł – zakładając, że nie ma żadnych nadgodzin.

W kwestii nadgodzin wszystko zależy, jaki system stosowany jest w firmie. W przypadku systemu podstawowego pojawią się 3 nadgodziny. W przypadku systemu równoważnego wszystko będzie zależało od tego, jak będą wyglądały równoważenia tego wymiaru czasu pracy w innych dniach tego miesiąca bądź w okresie rozliczeniowym.

Przykład 2

 

5 sierpnia kierowca zakończył pracę w piątek w Polsce i niechcący ustawił na tachografie czynność innej pracy, czyli tutaj dokładnie 68 godzin i 20 minut czasu pracy od 5 sierpnia od wyjęcia karty, do 8 sierpnia w poniedziałek do włożenia tej karty przez kierowcę. Jeżeli tego nie przeanalizujemy i nie poprawimy, to mamy do czynienia z ogromną ilością godzin innej pracy, mogą pojawić się również przekroczenia normy czasu pracy tygodniowego. Zwróć

uwagę że samej jazdy jest tylko 36 godzin i 18 minut, ale tej innej pracy, czyli tych młoteczków jest aż 70 godzin i 7 minut. 

 

Kiedy to podsumujemy, to da nam ponad 106 godzin do wyliczenia wynagrodzenia.
106 x 40 zł = 4240 zł

Niestety bardzo często spotykamy się z takimi ewidencjami, dlatego zachęcamy do dokładnej analizy danych. Jeśli potrzebujesz wskazówek jak to zrobić w progamie 4Trans, skontaktuj się z nami.

Jeśli potrzebujesz programu do prowadzenia ewidencji czasu pracy i weryfikowania szczegółowych danych na temat przepracowanych godzin Twoich kierowców, wypełnij formularz i przetestuj program 4TransZobacz film na YouTube

Kup nagranie z webinaru – Naruszenia i błędy kierowców i ich wpływ na wysokość wynagrodzenia

Dodaj komentarz