Zapis manualny a tachograf, kiedy trzeba o nim pamiętać?

Tachograf jest urządzeniem rejestrującym funkcjonowanie pojazdu, które musi być zamontowane w każdym pojeździe przeznaczonym do transportu publicznego, krajowego i międzynarodowego. To niezbędne, aby móc precyzyjnie określić prędkość poruszania się pojazdu i czas pracy kierowcy. Choć urządzenia te dokonują zapisów automatycznie, niektóre dane wymuszają na kierowcy zapis manualny. Dziś wyjaśniamy, dlaczego warto je robić.

 

Przepisy jasno określają, do czego służy tachograf

Jak zapisano w artykule 34 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 roku w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym, jeśli kierowca nie jest w stanie używać rejestratora znajdującego się w pojeździe, powinien nanosić wpisy ręcznie. Wykonuje się je na karcie kierowcy za pomocą tachografu cyfrowego lub właśnie ręcznie, na odwrocie wykresówki. Są ściśle określone okoliczności, w jakich takie zapisy są niezbędne, a z pewnością warto je robić dla samego siebie. Pozwala to m.in. uniknąć mandatu w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. 

 

Kiedy przykładowo trzeba wykonać wpis manualny?

Karta kierowcy znajdująca się zazwyczaj w tachografie może być w pewnych okolicznościach z niego wyjęta, a wtedy rejestracja zostaje przerwana. Tak będzie np. w przypadku kontroli drogowej, zjazdu na bazę i okazaniu komuś karty. Takie sytuacje wymuszają konieczność naniesienia zapisu ręcznie z oznaczeniem „inna praca”.

 

 

Zaświadczenie gwarancją wykonywania pracy

Każde oddalenie się od pojazdu powinno być udokumentowane odpowiednim zaświadczeniem. Nawet gdy przepisy nie wskazują tego jasno, warto zadbać o swoją pozycję i takie poświadczenie posiadać. Dotyczy to m.in. zwolnienia chorobowego, urlopu, czasu wolnego czy wykonywania innej pracy. Manualne nanoszenie danych na wykresówce tachografu oraz zaświadczenie może być w wielu przypadkach ratunkiem dla kierowcy. Wiedząc o tym i stosując się do zaleceń, z pewnością praca będzie dla każdego mniej stresująca.

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=26272303&v=0"></script></div>

Dodaj komentarz