Jak zmienić czas w tachografie cyfrowym lub analogowym? Zbiór praktycznych podpowiedzi

Konieczność sezonowej zmiany czasu potrafi okazać się naprawdę problematyczna. Choć w życiu prywatnym zabieg ten jest raczej nieszkodliwy, to na polu zawodowym może mocno zdezorganizować pracę. Dotyczy to między innymi kierowców, którzy korzystają z tachografów. Jak zmienić czas w tachografie cyfrowym lub analogowym i dlaczego jest to czynność, której nie można zaniedbać? Oto kilka najważniejszych informacji, które pomogą Ci uporać się z czasowym chaosem.


Tachograf to bez wątpienia jedno z najważniejszych urządzeń, z których korzysta transport. Za jego pomocą wielu zawodowych kierowców rejestruje swoją pracę. Warto zaznaczyć, że ich obowiązkiem jest dokładne dokumentowanie wszystkich aktywności. Sprawność urządzenia i jego prawidłowe ustawienie ma zatem kluczowe znaczenie dla poprawności gromadzonych danych. Jak uporać się z odpowiednim ustawieniem godziny? Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak zmienić czas w tachografie – cyfrowym lub analogowym.


Jak zmienić czas w tachografie cyfrowym?

Tachograf cyfrowy to zaawansowane urządzenie, które nie zawsze chce poddać się modyfikacjom wprowadzanym przez użytkownika. Pracuje on według uniwersalnego czasu UTC, który jest niezależny od stref czasowych. Oznacza to, że czasu UTC nie da się przestawić. Jak zmienić czas w tachografie cyfrowym, skoro urządzenie fabrycznie wyposażone jest w takie ustawienia? Korekta godziny wyświetlanej na tachografie jest oczywiście możliwa, ale dotyczy jedynie tak zwanego czasu lokalnego urządzenia. Jak ją wykonać?


Za pomocą odpowiednich funkcji w menu tachografu możemy wyświetlić czas lokalny urządzenia na tachografie. Zmiana czasu UTC (według którego zapisywane są dane na karcie kierowcy) wykonywana jest natomiast przez profesjonalny program do analizy i rozliczania czasu pracy kierowców (po wprowadzeniu do niego pliku z karty kierowcy). Program ten przeprowadza korektę godziny we własnym algorytmie. W praktyce oznacza to, że ustawienie czasu urządzenia zależy właśnie od programu, a nie od kierowcy. Co ciekawe, korekta zależy od kraju, w jakim zarejestrowany został dany pojazd.


Jak działa program, który zmienia czas w tachografie cyfrowym? Część systemów wykonuje korektę o określonej godzinie, np. o 2.00. W przypadku takiego zabiegu powstaje „wirtualna” przerwa w aktywnościach –nawet jeśli kierowca nie zatrzymał pojazdu. Istnieją także programy, które zmieniają aktywności w bardziej praktyczny sposób, czyli dopiero w momencie zatrzymania pojazdu.


Jak zmienić czas w tachografie analogowym?

Skoro wiesz już, jak przebiega zmiana czasu w tachografie cyfrowym, pozostaje pytanie, jak wykonać ją w tachografie analogowym? W tego typu urządzeniu cały proces jest łatwy i w pełni kontrolowany przez kierowcę. W przypadku przestawiania czasu do przodu zwykle wystarczy tylko skorygować godzinę, np. z 2 na 3. Istotne jest jednak, by odpowiednio opisać tę dodatkową godzinę w planie pracy, ponieważ w tachografie będzie ona „brakiem danych”. Możesz zrobić to np. za pomocą adnotacji na odwrocie wykresówki.


Jak zmienić czas w tachografie analogowym, jeśli chcesz przestawić godzinę na wcześniejszą? W wielu urządzeniach nie ma możliwości przewijania czasu do tyłu, dlatego może okazać się to nieco problematyczne. W takim przypadku należy przewinąć czas o 23 godziny do przodu. Warto o tym pamiętać, ponieważ często popełnianym błędem jest przestawienie zegara o 11 godzin do przodu. W efekcie daje to sytuację, w której zamiast 6.00 rano na zegarze widnieje godzina 18.00. Po zmianie czasu warto na chwilę włożyć wykresówkę i wyjąć ją po kilku minutach. Pozwala to sprawdzić, czy urządzenie rysuje wykres we właściwym miejscu. Nie da się ukryć, że zmiana czasu w tachografie analogowym jest bardzo wygodna dla kierowcy. Dzięki temu, że zabieg ten jest w pełni zależny od użytkownika, można wykonać go w dogodnym momencie – np. po dojechaniu do celu.


Pamiętaj, że zmiana czasu w tachografie nie powinna wpływać na przerwy. Jeśli są w planie, należy faktycznie je wykonać i nie wykorzystywać dodatkowej godziny na pracę bez postoju.


Zmiana czasu w tachografie – co musisz wiedzieć?

Zmiana czasu w tachografie to obowiązek, którego nie powinno się zaniedbywać. Nieprawidłowe ustawienie urządzenia może być źródłem problemów podczas ewentualnej kontroli na drodze. Co więcej, to częsty powód problemów z ewidencją czasu pracy. Biorąc pod uwagę znaczenie tachografów w branży transportowej, każdy kierowca powinien dokładać wszelkich starań, by dane rejestrowane przez urządzenia były w pełni zgodne z rzeczywistością.


Kiedy zmienić czas w tachografie?

Choć kwestia zniesienia zmiany czasu była w ostatnich latach poddawana wielu dyskusjom w Polsce i w Europie, to na ten moment nic nie wskazuje na to, by miała wejść w życie. Warto zatem pamiętać, że w Polsce czas zmienia się dwukrotnie w ciągu roku. Kiedy? Oto krótka ściąga:

– czas zimowy używany jest od końca października do końca marca,

– czas letni stosowany jest od końca marca do końca października.

Najbliższa zmiana czasu w tachografie będzie konieczna w pierwszy wiosenny weekend. Przejście z czasu zimowego na letni nastąpi dokładnie 28 marca 2021 roku o godzinie 2.00 w nocy.


Mamy nadzieję, że powyższe informacje okazały się pomocne i wiesz już, jak zmienić czas w tachografie cyfrowym oraz analogowym. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z czasem pracy zawodowych kierowców, to wiele praktycznej wiedzy czeka na Ciebie w naszej Akademii czasu pracy oraz w webinarach – dostępnych na naszym kanale YouTube i w ofercie sklepu INSTALL.

Dodaj komentarz