Jak przestawić tachograf cyfrowy? Odpowiadamy

Zmiana czasu od lat wzbudza wiele kontrowersji. Nadal jednak mamy obowiązek przestawiać zegarki dwa razy w roku. Choć czasomierze w naszych domach z reguły przestawiają się samoczynnie, to źródłem wątpliwości jest czas, który widnieje na tachografie. Jak przestawić tachograf cyfrowy? W poniższym artykule przedstawiamy sprawdzony sposób.

Zmiana czasu a tachograf – co warto wiedzieć?

Od lat w ostatnią niedzielę marca należy przestawić zegary na czas letni, czyli umownie z godziny 2 na 3. Obowiązek ten dotyczy także kierowców zawodowych, poruszających się pojazdami lub zespołami pojazdów wyposażonymi w tachografy. Muszą mieć pewność, że w obszarze ewidencji czasu pracy nie będzie błędów, a dokumenty będą zgodne z prawem.

Warto pamiętać, że zaznaczenie na wykresówce faktu zmiany czasu na letni jest bardzo ważne, szczególnie podczas kontroli ITD. Niedopełnienie tego obowiązku może być dla kierowcy kosztowne – w takich przypadkach organ jest uprawniony do nałożenia na kierowcę mandatu. Obowiązek dopilnowania właściwej godziny na tachografie dotyczy wszystkich urządzeń służących do rejestracji czasu pracy – zarówno analogowych, jak i cyfrowych.

Jak przestawić tachograf cyfrowy?

Obecnie większość pojazdów wyposażona jest w cyfrowy rejestrator. Kierowcy posługujący się takim sprzętem nie muszą martwić się o manualne przestawienie czasu z zimowego na letni i odwrotnie. W tachografie cyfrowym dane rejestrowane są na podstawie uniwersalnego czasu UTC. To oznacza, że urządzenia nie wymagają przesunięć, a kierowca nie musi angażować się w ten proces. Taką czynność może jedynie przeprowadzić specjalny warsztat kalibrujący tachografy. Kierowca jest uprawniony do zmian +/- 1 minuta raz w tygodniu. Takie działanie może nieco zniwelować różnice czasowe w całej obsługiwanej przez firmę flocie pojazdów.

Istnieje jednak możliwość zmiany czasu lokalnego, czyli tego, który wyświetla się na ekranie tachografu. Jak więc przestawić tachograf cyfrowy? To bardzo proste. Wystarczy wejść w menu tachografu, a następnie wybierać kolejno opcje:

– wpisz,

– pojazd,

– czas lokalny lub ustawienia,

– czas lokalny.

W tej sekcji należy zmienić czas na właściwy.

O czym musisz pamiętać?

Kwestia zmiany czasu z zimowego na letni budzi wśród kierowców wiele wątpliwości. Niektórzy błędnie zakładają, że można jechać dodatkową godzinę dłużej lub wydłużyć odpoczynek. Nic bardziej mylnego – niezależnie od zmiany czasu obowiązują reguły zawarte w normach i przepisach.

Warto przypomnieć o tym kierowcom – niewiedza w tym obszarze może bardzo uszczuplić portfel zarówno pracownika, jak i przewoźnika, jeśli dojdzie do kontroli podczas przewozu.

Dodaj komentarz