
Firma transportowa – jaka spółka będzie właściwa? Zobacz, co warto wiedzieć o formach działalności
- Lista kursów
- Firma transportowa – jaka spółka będzie właściwa? Zobacz, co warto wiedzieć o formach działalności

Posiadasz doświadczenie w branży transportowej i jej tajniki nie są Ci obce? Poszukujesz przy tym nowych wyzwań i chciałbyś sprawdzić się w roli szefa? Nie pozostaje zatem nic innego, jak postawić kolejny krok w zawodowej karierze, którym będzie własna firma transportowa. Jaka spółka będzie dla niej odpowiednia? Sprawdź, w jakiej formie możesz prowadzić działalność.
Firma transportowa jako spółka? Niekoniecznie
Zastanawiając się jaka spółka dla firmy transportowej będzie właściwym rozwiązaniem, pamiętaj, że wcale nie musisz decydować się na powyższy typ biznesu. Jeśli mowa o niedużym przedsiębiorstwie, rozsądny krok to rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Głównie dlatego, że nie wymaga kapitału początkowego. Ponadto jesteś wolny od konieczności prowadzenia pełnej księgowości. Natomiast za wszelkie zobowiązania odpowiadasz całym swoim majątkiem, także osobistym.
I to akurat jest pewną pułapką. Dlaczego? Otóż odpowiedzialność przedsiębiorcy w przypadku ewentualnego niepowodzenia dotyczy kapitału zgromadzonego nie tylko w trakcie prowadzenia firmy, ale również przed rozpoczęciem. Z kolei wierzyciele w każdej chwili mogą zacząć dochodzić własnych wierzytelności z majątku osoby będącej założycielem JDG.
Firma transportowa – jaka spółka kapitałowa będzie odpowiednia?
Chcąc odpowiadać wyłącznie za określony kapitał zakładowy oraz późniejsze obroty, zdecyduj się na inne rozwiązania. Jaka spółka dla firmy transportowej może być wobec tego odpowiednia? Popularną formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wybierana właśnie przez osoby pragnące chronić własny majątek. W tym przypadku wspólnicy odpowiadają jedynie za kapitał wniesiony do działalności. Wynosi on minimum 5 tysięcy złotych. Oczywiście zgodnie z ustawą o rachunkowości koniecznością jest prowadzenie ksiąg rachunkowych w celu przedstawienia bilansu zysków i strat na koniec roku. Trzeba też wiedzieć, że zarządzanie sp. z.o.o. wiąże się z podwójnym opodatkowaniem. Dochody opodatkowane są więc zarówno na poziomie samej spółki, jak i dywidendy przynależnej wspólnikom.
Decydując się na bardziej sformalizowaną formę, pojawia się alternatywa w postaci spółki akcyjnej. Do jej założenia wymagany jest kapitał w wysokości 100 tysięcy złotych. Sugeruje to, iż tego typu spółka, to jednak rozwiązanie wyłącznie w przypadku podmiotów działających na bardzo dużą skalę.
Jaka spółka osobowa dla firmy transportowej?
Wspomniano wcześniej, że w sp. z.o.o. pojawia się kwestia podwójnego opodatkowania. Jeśli zastanawiasz się jaka spółka pozwoli Ci go uniknąć, prowadząc firmę transportową przy jednoczesnym odpowiadaniu wyłącznie za obroty przedsiębiorstwa, warto przyjrzeć się spółce komandytowej. Pod warunkiem, że będziesz w niej komandytariuszem. Co to oznacza? Taka osoba ponosi odpowiedzialność wyłącznie za zobowiązania biznesu. Natomiast wspólnik aktywny, czyli komplementariusz reprezentujący jej interesy na zewnątrz, odpowiada za jej wierzytelność również własnym majątkiem.
Wiele firm transportowych działa też na zasadzie spółki komandytowo-akcyjnej, gdzie komplementariusz jako osoba reprezentatywna również bierze na siebie pełną odpowiedzialność. W przeciwieństwie do pojawiających się obok nich akcjonariuszy. Inaczej niż w spółce komandytowej, w której kapitał zakładowy wynosi 0 złotych, tutaj sięga 50 tysięcy złotych. Główne podobieństwo to nie podchodzenie pod podwójne opodatkowanie. Opodatkowaniu nie podlega też część zysków, które przeznaczane są przez SKA na reinwestycje.
Firma transportowa jako spółka. Postaw na klarowne zasady
Firma transportowa może działać też na prostszych zasadach. Jaka spółka przychodzi tutaj na myśl? Przede wszystkim cywilna. Tworzą ją przynajmniej dwa podmioty. Zarówno fizyczne, jak i prawne. W przeciwieństwie do tych, które zostały wymienione wyżej, nie wymaga wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wspólnicy muszą jedynie figurować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Powołanie jej do życia nie uwzględnia kapitału początkowego, a osoby prowadzące działalność odpowiadają majątkiem wspólnym, jak i własnym. Tym samym każda z nich w takim samym stopniu ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie spółki.
Solidarność, jeśli chodzi sposób działania firmy transportowej, dotyczy też spółki jawnej. Podział zysków i strat jest zatem równy. Tutaj pojawia się jednak pewne zastrzeżenie. Otóż wspólnicy odpowiadają swoim majątkiem dopiero wtedy, gdy niemożliwe staje się spełnienie roszczeń wierzycieli kapitałem spółki.
Wybierasz spółkę dla firmy transportowej? Pamiętaj o kliku najważniejszych kwestiach
Kwestia, jaka spółka będzie odpowiednia dla firmy transportowej to tylko jedna strona medalu. Nim podejmiesz ostateczną decyzję, dokładnie określ zakres oraz skalę wykonywanych usług. Oszacuj też przewidywane dochody i obroty. To właśnie od nich w pierwszej kolejności zależą kolejne działania biznesowe.
Oczywiście nie obejdzie się bez dokumentów potwierdzających kwalifikacje umożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej w tym właśnie obszarze. Posiadaczem certyfikatu kompetencji zawodowych musi być przynajmniej jedna osoba zajmująca się kierowaniem spółką lub JDG.
Kolejny istotny dokument to licencja transportowa. To właśnie ona potwierdza, iż firma w legalny sposób może zajmować się przewozem towarów lub osób. Ubieganie się o nią jest możliwe po założeniu biznesu. Natomiast przyznaje ją starostwo powiatowe. A jeśli działalność ma opierać się także na transporcie międzynarodowym konieczna będzie licencja wspólnotowa wydawana przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Wybór właściwej formy prowadzenia firmy transportowej to duża sprawa, a całość powinna być podparta szczegółową analizą realnych potrzeb, jak i również indywidualnych możliwości. Kompleksowa weryfikacja poszczególnych aspektów finalnie może zadecydować o sukcesie przedsiębiorstwa lub też o jego porażce.
Dodaj komentarz