Czas pracy kierowcy – jak go liczyć? Krótki poradnik

Praca wykonywana przez kierowcę powinna odbywać się w ściśle określonych ramach czasowych. Są one uregulowane i jasno ustalone w przepisach prawa. Dotyczy to zarówno czasu pracy kierowców w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze. W przypadku nadmiernego zmęczenia kierowca ciężarówki będzie zagrożeniem dla siebie samego i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pracownik musi mieć unormowany grafik, który zapewni mu pełną koncentrację, a także efektywność. Jak dokładnie liczyć czas pracy zawodowego kierowcy? Ile maksymalnie może on przejechać podczas jednego dnia oraz tygodnia?

Jak liczyć czas pracy kierowcy w ciągu doby?

Zgodnie z aktami prawnymi, 9 godzin to maksymalny czas prowadzenia ciężarówki lub innego pojazdu. Dwa razy w tygodniu istnieje możliwość przedłużenia tej normy do 10 godzin. Jest to bardzo sztywne uregulowanie, którego zarówno kierowcy, jak i przedsiębiorcy powinni się trzymać. W innym wypadku czekają na nich nieprzyjemne konsekwencje, jak zapłacenie karnego mandatu. Warto więc dokładnie trzymać się jasno ustalonych zasad dobowych podczas planowania przewozów. Tygodniowy czas pracy kierowcy obejmuje okres od godziny 00:00 w poniedziałek do 24:00 w niedzielę. Pamiętaj, że nawet drobne przekroczenie czasu skutkuje naliczeniem kary. Dlatego tak ważne jest dokładne jego liczenie. Pięć lub dziesięć minut wydłużonego czasu pracy kierowcy może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Z tego względu, jeśli jesteś osobą prowadzącą pojazdy lub zarządzającą przedsiębiorstwem transportowym, zadbaj o odpowiednie godziny pracy kierowców.

Tygodniowy czas jazdy zawodowego kierowcy

Czas jazdy jest również ściśle ustalony w dłuższych okresach. W ciągu jednego tygodnia kierowca może przepracować do 56 godzin. Jest to jego maksymalny czas jazdy w tym odcinku czasowym. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze kierowca pojazdu wykorzysta go w pełni. Wynika to z prawnego zapisu, który wskazuje na to, że jazda w dwóch kolejnych tygodniach z rzędu nie może przekroczyć 90 godzin. Jeżeli więc kierowca przepracował 56 godzin w jednym tygodniu, to w kolejnym będzie miał do wykorzystania tylko 34 godziny. Liczenie czasu pracy kierowcy może zostać przeprowadzone przez kontrolę Inspekcji Transportu Drogowego. Sprawdza ona dokładnie zarejestrowany czas jazdy na tachografie w kontekście przepisów prawnych.

Czas wolny w harmonogramie pracy osób prowadzących ciężarówki

Odpoczynek kierowcy jest także uregulowany przepisami prawnymi. 11 godzin to minimalny dobowy czas na odpoczynek pracownika. Nazywa się to regularnym odpoczynkiem dobowym, który kierowca może swobodnie wykorzystać w dowolny dla siebie sposób. Istnieje też coś takiego jak odpoczynek dobowy skrócony, trwający 9 godzin. Zawodowy kierowca ciężarówki i innych pojazdów może wykorzystać przerwę krótszą o 2 godziny maksymalnie 3 razy pomiędzy dwoma odpoczynkami tygodniowymi. Maksymalnie po przepracowanych sześciu cyklach dobowych w ciągu jednego tygodnia, uwzględniających jazdę, pracę i odpoczynek – kierowca musi odbyć dłuższy odpoczynek – tygodniowy. Regularny trwa przynajmniej 45 godzin. W tym przypadku występuje również wersja skrócona. Jej czas trwania to przynajmniej 24 godziny (nie więcej niż 45 godzin). W ciągu dnia roboczego kierowca po 4,5 godzinach jazdy jest zobowiązany, aby zrobić przerwę. Jej czas trwania to przynajmniej 45 minut. Można go również rozbić na mniejsze części – czyli po 15 i 30 minut (ważne jest zachowanie tej kolejności).

Czas pracy kierowcy – jak go liczyć? Dowiedz się więcej!

Dobrze wiemy, jak ważna jest umiejętność właściwego zliczania cykli i godzin przejechanych za kółkiem ciężarówek i innych pojazdów. Dlatego w naszej ofercie przygotowaliśmy szereg specjalistycznych kursów dla kierowców, przedsiębiorców oraz firm usługowych. Zapraszamy do wzięcia udziału w webinarach, a także Akademii Czasu Pracy. Podnoszenie kompetencji z dziedziny liczenia czasu pracy kierowcy jest bardzo istotne. Wyjaśnimy wszystkie przepisy, które staną się dla Ciebie jasne i zrozumiałe. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie w jednym miejscu.
<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=26272303&v=0"></script></div>

Zobacz film na YouTube

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=27157603&v=0"></script></div>

Kup nagranie z webinaru – Rozliczanie nadgodzin kierowców przykładzie programu 4Trans

Dodaj komentarz