Nowy system poboru opłat drogowych. Co warto wiedzieć o eTOLL?

Czym jest system eTOLL? Już na wstępie warto zaznaczyć, że mowa o nowoczesnym rozwiązaniu, które jest oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Jak informuje Ministerstwo Finansów, systemem objęta została sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich (ok. 3 700 km). Ponadto na autostradach A2 Konin – Stryków, a także A4 Wrocław – Sośnica, od 1 grudnia, z eTOLL muszą korzystać także użytkownicy pojazdów lekkich. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Czytaj dalej, aby poznać więcej szczegółów.

System poboru opłat. Czym dokładnie jest eTOLL?

Jak już zostało wspomniane, system eTOLL jest oparty na technologii pozycjonowania satelitarnego. Jest on zastępstwem dla starszego viaTOLL i służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych. To znaczy, że umożliwia on opłacanie przejazdów zarówno przez pojazdy ciężkie, jak i lekkie. Mowa oczywiście o płatnych odcinkach autostrad, nadzorowanych przez skarb państwa. Warto zaznaczyć, że eTOLL jest zintegrowany z rządowymi usługami.

Co jeszcze warto wiedzieć? Wraz ze startem nowego systemu poboru opłat drogowych zostały uruchomione dedykowane prawe, skrajne pasy przejazdowe. Chodzi tutaj konkretnie o autostrady A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica. Zmiany dostępne są dla użytkowników eTOLL.

Kiedy wprowadzono nowy system? To wtedy rozpoczęły się zmiany

Nowy system poboru opłat drogowych został definitywnie wprowadzony w październiku 2021 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że eTOLL działał już od 24 czerwca tego samego roku. Drugi etap zmian ma nastąpić w grudniu. O czym konkretnie mowa?

Z wyróżnionych już państwowych autostrad znikną szlabany. Z kolei kierowcy aut osobowych, aby opłacić przejazd, będą musieli korzystać z tej samej aplikacji lokalizującej pojazdy, co kierujący ciężarówkami.

Co więcej, manualna możliwość uiszczenia opłaty zostanie wyłączona. Obecnie można korzystać z aplikacji, jednak nie jest to wymagane. Co ma zrobić osoba, która nie lubuje się w nowoczesnej technologii? Jeśli kierowca nie chce korzystać z aplikacji, to może kupić bilet. Na przykład na stacjach benzynowych.

Jak korzystać z nowego systemu? To bardzo proste

Nowa technologia wydaje się trudna w użyciu? Sytuacja szybko się zmieni, gdy przywykniesz to wprowadzonych rozwiązań. Rejestracji do systemu można dokonać na przykład osobiście w Miejscach Obsługi Klienta. Warto wspomnieć, że użytkownicy eTOLL są w stanie wybrać najwygodniejszy dla nich sposób przekazywania danych geolokalizacyjnych.

Aplikacja mobilna jest dostępna do całkowicie bezpłatnego pobrania w takich miejscach, jak Google Play lub AppStore. Należy zaznaczyć, że technologia jest zintegrowana z systemem SENT.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwe jest jednoczesne przekazywanie danych geolokalizacyjnych na potrzeby poboru opłat drogowych oraz przewozu towarów objętych systemem SENT. Możliwe jest też wybranie OBU. Tutaj należy udać się do konkretnego operatora lub sieci dystrybucji Ministerstwa Finansów. Udostępniona opcja to również lokalizator ZSL.

Nowy system poboru opłat drogowych. Czas na podsumowanie!

Dzięki eTOLL dane, dokumenty i usługi są widoczne w specjalnym systemie teleinformatycznym. Technologia potrzebuje też liczby informacji podczas rejestracji, nikt nie musi zawierać też umowy. Są dwie możliwości opłaty za przejazd autostradą. Na czym polega pierwsza? Polega na zakupie na stacji paliw lub w kiosku biletu w formie papierowej lub elektronicznej. Dla użytkowników pojazdów lekkich, jest również możliwość kupienia jednorazowego biletu przez kolejną aplikację stworzoną przez ministerstwo: E-Toll PL Bilet. Drugi sposób płatności odbywa się na podstawie danych geolokalizacyjnych.

Warto zaznaczyć, że to wciąż na kierowcy spoczywa odpowiedzialność za uiszczenie opłaty. Realizowana na bieżąco analiza danych systemu natychmiast wykryje nieprawidłowości. Jeśli nie spełnisz swoich obowiązków, zostanie nałożony koszt dodatkowy. Aby go nie płacić, należy zakupić bilet elektroniczny w ciągu trzech dni od otrzymania kary.

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=26272303&v=0"></script></div>

Zobacz film na YouTube

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=27157603&v=0"></script></div>

Kup nagranie z webinaru – e-TOLL bez tajemnic 

Dodaj komentarz