Jak wyrobić kartę kierowcy? Najważniejsze informacje i praktyczne wskazówki

Karta kierowcy umożliwia zidentyfikowanie konkretnego kierowcy i przypisanie mu danych, które pochodzą z zapisów tachografu. Dokument ten pozwala na śledzenie aktywności, takich jak czas pracy, czas jazdy oraz czas odpoczynku kierowcy. Jak wyrobić kartę kierowcy i kto musi ją mieć? Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji o wymaganiach i formalnościach związanych z tym procesem.

 

Karta kierowcy to dokument wymagany przez przepisy europejskie. Kwestia ta regulowana jest przez Rozporządzenie Parlamentu i Rady (UE) Nr 165/2014, które dotyczy wykorzystywania urządzeń rejestrujących w transporcie drogowym. Kiedy należy wyrobić kartę kierowcy? Zgodnie z obowiązującymi przepisami zabieg ten konieczny jest w przypadku:

 

  • osób, które prowadzą pojazdy o DMC przekraczającej 3,5 tony,
  • kierowców, którzy prowadzą pojazdy przewożące ludzi w liczbie większej niż 9 osób (łącznie z kierowcą).

 

Karta kierowcy – co musisz o niej wiedzieć?

 

Kierowca, który nie ma karty kierowcy, nie może wykonywać przewozów za pomocą pojazdów wyposażonych w tachograf. Co istotne, urządzenie to powinno znajdować się w każdym pojeździe ciężarowym rejestrowanym po 1 maja 2006 roku. Jak wyrobić kartę kierowcy, by móc wykonywać przewozy zgodnie z przepisami i jakie informacje będą zapisywane za pomocą tego dokumentu?

 

Jakich informacji dostarcza karta kierowcy?

 

Wyrobienie karty kierowcy umożliwia rejestrowanie wielu istotnych danych. Dostarcza ona informacji o pojeździe, miejscu rozpoczęcia i zakończenia pracy kierowcy oraz wszystkich zdarzeniach, takich jak usterki na karcie, włożenie karty do tachografu podczas jazdy czy wystąpienie przerw w zasilaniu.

 

Wniosek o wyrobienie karty kierowcy

 

Karta kierowcy przyznawana jest na wniosek samego kierowcy. To ważne, ponieważ wniosku nie może złożyć pracodawca – nawet wtedy, gdy pokrywa koszty wydania dokumentu. Karta wystawiana jest na okres 5 lat, jednak nie może być ważna dłużej niż posiadane przez kierowcę prawo jazdy. Dokument wydaje zlokalizowana w Warszawie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW). Przyjrzyjmy się temu, jak wyrobić kartę kierowcy i jakie dokumenty będą Ci do tego potrzebne.

 

Jak wyrobić kartę kierowcy?

 

Wyrobienie karty kierowcy nie jest ani czasochłonne, ani skomplikowane. Wniosek możesz złożyć przez internet, bez wychodzenia z domu. Warunkiem takiego zabiegu jest posiadanie prawa jazdy i kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jak wyrobić kartę kierowcy krok po kroku?

 

  1. Odwiedź stronę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, wypełnij wniosek elektroniczny i złóż go online.
  2. Dokonaj koniecznej opłaty w wysokości 172,20 zł.
  3. Dołącz do wniosku potwierdzenie wpłaty, kopię ważnego prawa jazdy i fotografię.

 

Jeśli chcesz, wniosek o wyrobienie karty kierowcy możesz złożyć również w formie papierowej. W takim przypadku konieczne dokumenty należy wysłać do PWPW za pomocą poczty. O czym warto pamiętać przy składaniu wniosku? Zawarte w nim dane muszą być takie same jak te, które wpisane są w prawie jazdy. Jeśli wniosek będzie niekompletny lub niepoprawny, PWPW wezwie Cię do jego uzupełnienia.

 

Jak wygląda proces wyrabiania karty kierowcy?

 

Co dzieje się po tym, jak już złożysz wniosek o wyrobienie karty kierowcy? PWPW weryfikuje zawarte w nim dane za pomocą centralnej ewidencji kierowców, Tacho Netu i Europejskiej Sieci Praw Jazdy. W celu sprawdzenia danych, które dotyczą prawa jazdy, PWPW może także zwrócić się do organu, który je wydał. Taka prośba rozpatrywana jest w okresie do 14 dni roboczych od jej doręczenia. Jeśli weryfikacja wszystkich koniecznych danych wypada pozytywnie, PWPW przyznaje kartę kierowcy na okres pięciu lat.

 

Czas oczekiwania na wyrobienie karty kierowcy

 

Skoro wiesz już, jak wyrobić kartę kierowcy, pozostaje pytanie, ile trzeba czekać na jej wydanie? Maksymalny czas oczekiwania to 30 dni roboczych. Co ważne, czas ten liczony jest od daty złożenia poprawnego wniosku i może się wydłużyć w przypadku konieczności poprawy lub uzupełnienia dokumentów. W praktyce, po złożeniu papierowego wniosku karta wydawana jest zwykle do trzech tygodni. Jeśli zdecydujesz się na zgłoszenie elektroniczne, czas oczekiwania na kartę może skrócić się nawet do 7 dni.

 

Monitorowanie wniosku o wyrobienie karty kierowcy

 

Chcesz sprawdzić status wyrabianej karty kierowcy? Jego monitorowanie możliwe jest po zarejestrowaniu dokumentu w systemie produkcyjnym. W przypadku wniosków składanych elektronicznie zwykle możliwe jest to w okresie do siedmiu dni. Gdzie znaleźć informacje o statusie karty? Odwiedź stronę PWPW i w odpowiedniej rubryce znajdź rodzaj dokumentu, o który wnioskujesz. Dostęp do informacji otrzymasz od razu po podaniu numeru PESEL lub NIP-u.

 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik nieco przybliżył Ci kwestię niezbędnych formalności i wiesz już, jak wyrobić kartę kierowcy. Jak widzisz, proces ten jest stosunkowo szybki i prosty. Jego niewątpliwą zaletą jest także to, że wszystkie niezbędne formalności możesz załatwić online.

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=26272303&v=0"></script></div>

Zobacz film na YouTube

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=27157603&v=0"></script></div>

Kup nagranie z webinaru – Jak rozliczać płacę minimalną na terytorium Niemiec

Wpisz czego szukasz

Dodaj komentarz