Jaki jest maksymalny czas pracy kierowcy w nocy?

Praca zawodowego kierowcy ciężarówki, czy też innego pojazdu, różni się znacznie od tej za biurkiem. I nie chodzi tylko o charakter oraz formę wykonywanego zawodu. Główną różnicą są godziny pracy. W biurze zwykle jest to standardowy etat, który obejmuje 8 godzin dziennie. Czyli jest to bardzo przewidywalny i rutynowy harmonogram pracy. W przypadku kierowców sprawa wygląda nieco inaczej. Pracują oni dłużej niż 8 godzin w ciągu jednego dnia. Ich czas pracy i odpoczynku przeliczany jest w inny sposób. Często też mają do zrobienia kursy nocne. Jaki jest maksymalny czas pracy kierowcy w nocy? Czy różni się od tego w dzień? Odpowiadamy w poniższym tekście.

Praca kierowcy w nocy – na co powinieneś zwrócić uwagę?

Wedle standardowych uregulowań Kodeksu Pracy pora nocna zaczyna się o 21:00 i kończy o 7:00. Pracę w tych godzinach należy zaznaczyć w dokumentacji przedsiębiorstwa. W tym przypadku należy się kierowcy wynagrodzenie w postaci dodatku 20 % do wynagrodzenia minimalnego. Ponadto w transporcie jest dodatkowa pora nocna, która jest ustalona Ustawie o czasie pracy kierowców. Są to wybrane 4 godziny między 00:00, a 7:00. Przedsiębiorstwo musi ustalić precyzyjnie ten przedział w regulaminie pracy (może to być np. 1:00 – 5:00). Jako pracodawca masz w tym przypadku dowolność, lecz pamiętaj, że godziny nocne muszą być takie same dla wszystkich pracowników.

Dokładny czas pracy w porze nocnej

Podejście do czasu pracy kierowcy w nocy jest dosyć szczegółowe i należy się go restrykcyjnie trzymać. Praca w nocy zostanie przyznana nawet, jeśli pracownik przepracuje tylko minutę w danym przedziale czasowym. Bez znaczenia jest fakt, czy będzie to prowadzenie pojazdu, czy też może wykonywanie innych czynności. Praca w nocy może zostać wyznaczona np. od 1:00 do 5:00. W tym przypadku, jeśli kierowca zacznie swoje obowiązki przed 5:00 lub po 1:00, to wszystkie czynności wykonane w tej dobie, będą uznane jako czas pracy w nocy.

Jaki jest maksymalny czas pracy kierowcy w nocy?

Należy zapamiętać jedną prostą zasadę, którą wyznacza ustawa. Jeśli dowolna czynność wykonywana jest przez kierowcę w godzinach nocnych, to łączny czas pracy w tej dobie nie może przekroczyć 10 godzin. Co to dokładnie oznacza? Doba w przypadku kierowców to 24 godziny od momentu rozpoczęcia pracy w danym dniu. Jeżeli pracownik zaczyna swoją pracę o 1:00 w środę, jego doba potrwa do 1:00 w czwartek. W tym czasie kierowca może pracować maksymalnie przez 10 godzin. Miej również na uwadze, że na długość doby nie wpływa odpoczynek dzienny w czasie jej trwania. Nie resetuje on ustalonego limitu pracy w ciągu 24 godzin.

Obowiązki kierowcy w czasie pracy w porze nocnej i dziennej

Do czasu pracy kierowcy wliczają się jasno określone czynności związane z przewozem. Oto one: – prowadzenie ciężarówki lub innego pojazdu, – pomoc przy wysiadaniu i wsiadaniu innych osób, – prace obejmujące załadunek i rozładunek oraz ich nadzór, – obsługa i utrzymanie pojazdu w czystości i porządku, – prace związane z kwestiami administracyjnymi. Mówiąc prościej – przez pracę rozumiemy jazdę oraz tzw. “młotki”, czyli inną pracę.

Maksymalny czas pracy w nocy i inne ważne aspekty, które musisz znać

Jak widać, czas pracy i jego liczenie to dosyć skomplikowana kwestia. Błędy w tym zakresie skutkują karą pieniężną, która jest zbędna i warto jej uniknąć – dlatego zapraszamy do uczestnictwa w naszych merytorycznych kursach i webinarach. Pomogą Ci one zrozumieć wszystkie zawiłości prawne i znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania. Aspekty prawne potrafią być niekiedy zawiłe. Świetnie zdajemy sobie z tego sprawę i wychodzimy naprzeciw potrzebom rynku. Kierowco i przedsiębiorco – jesteśmy do Twojej dyspozycji. Z dostarczoną przez nas wiedzą czas pracy kierowców stanie się dla Ciebie jasny i zrozumiały!
<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=26272303&v=0"></script></div>

Zobacz film na YouTube

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=27157603&v=0"></script></div>

Kup nagranie z webinaru – czas pracy w porze nocnej 4Trans

  • Jan

    4 listopada 2022 o 09:52 Odpowiedz

    Witam.
    Rama nocna w firmie to 00:00-04:00.
    Zaczynam pracę o godzinie 18:00 i kończę o godz 5:00.
    Mam w ciągu zmiany przerwę/dyspozycję 1 godzinę.
    W tym wypadku wszystko jest dobrze ponieważ cała prace wykonałem w ciągu 10 godzin. Zaczynam pracę we Wtorek o godz 18:00. I wszystko jest ok tak?

    Przykład 2
    Zaczynam pracę Poniedziałek o godz 18:00 – 5:00.
    W ciągu zmiany mam 2 godz przerwy/dyspozycji ( mam przerobione 9 godz pracy/jazdy w tym. Momencie)
    Robię 11 godz przerwy. I we Wtorek zaczynam o godz 17:00 ( moja ostatnia doba kończy się o 18:00) ale miałem zapas 1 godz pracy w ciągu ostatnich 24 godz. Więc mogę zaczac o 17 czy muszę czekać do 18.?

    Nie wiem czy zrozumiałe napisałem ale proszę o odpowiedź.

Dodaj komentarz