Transport multimodalny jako najpopularniejsza forma przewozu towarów

Handel międzynarodowy to we współczesnym świecie jedna z najbardziej rozwiniętych branż usługowych. Z handlem nieodłącznie związany jest transport ładunków z jednego krańca świata na drugi. Transport powinien być na tyle zoptymalizowany, aby ładunki docierały na miejsce w jak najkrótszym czasie i jak najkrótszą drogą. Czasami wymaga to użycie więcej niż jednego środka transportu. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą usługi międzykontynentalne. Na czym polega transport multimodalny? Jakie są jego zalety? Sprawdzamy!

Transport multimodalny – co to właściwie jest?

Transport ładunku z punktu A do punktu B jest procesem złożonym. Szczególnie ważne jest dokładne przeanalizowanie trasy, jaką ładunek musi pokonać. Czas gra tu równie ważną rolę. Są sytuacje, kiedy niemożliwe jest, przemieszczanie ładunku za pomocą tylko jednego środka transportu. Transport multimodalny oznacza właśnie konieczność zastosowania co najmniej dwóch różnych gałęzi transportowych. Przykładowo chcąc wysłać ładunek z Azji do Środkowej Europy, potrzebny jest transport morski lub powietrzny oraz samochodowy.

Transport multimodalny – podział

Transport multimodalny można podzielić na intermodalny oraz kombinowany. Bardzo często używa się tych nazw zamiennie. Niestety nie powinno się jednak tak robić, ponieważ te pojęcia oznaczają zupełnie co innego. Transport intermodalny odbywa się co prawda różnymi środkami transportu, ale konieczny jest jeden warunek. Mianowicie ładunek przez całą podróż musi się znajdować w tej samej jednostce ładunkowej. Może to być kontener, naczepa lub specjalnie o tego przeznaczone pojemniki.

Inną odnogą transportu multimodalnego jest transport kombinowany. Co to oznacza? Podobnie jak w transporcie intermodalnym ładunek na całej trasie przewozu znajduje się w tej samej jednostce ładunkowej. Następnie wyznacza się najdłuższy fragment trasy przekraczający 100 km w linii prostej . Na tym odcinku ładunek przewożony jest transportem kolejowym lub żeglugą. Trasy uzupełniające, czyli prowadzące do i od głównej linii pokonywane są przy pomocy samochodów. 

Zalety i wady transportu multimodalnego

Niezaprzeczalną zaletą transportu multimodalnego jest przewożenie towarów na bardzo duże dystanse. To najchętniej wykorzystywany transport międzykontynentalny. Przede wszystkim dużą rolę odgrywa tutaj szybkość. Poszczególne etapy transportu są ze sobą ściśle powiązane, a optymalizacja całego procesu niweluje opóźnienia. Ma szczególne znaczenie w przypadku transportu towarów spożywczych ze względu na termin przydatności do spożycia. Ten rodzaj transportu cieszy się również zainteresowaniem wśród producentów odzieży. Tutaj istotnym aspektem jest sezonowość, a więc również terminowość dostaw.

Kolejnym atutem transportu multimodalnego jest stosunkowo niska cena i jedna opłata przewozowa. Jeśli transportowane produkty mogą ulec uszkodzeniu, warto skorzystać z możliwości transportu intermodalnego.

Niestety transport multimodalny posiada również wady. Dla zwiększenia wydajności transportu towar umieszczany jest w jedną zbiorczą jednostkę. Najczęściej są to kontenery, które na całej trasie wielokrotnie się przeładowuje. Istnieją również ograniczenia w transporcie przykładowo zwierząt.

Kim jest operator transportu multimodalnego?

Operator, czyli logistyk lub spedytor, odpowiada na za bezpieczeństwo towaru od nadawcy do odbiorcy. Jego rola polega na sprawdzaniu i koordynowaniu wszystkich działań na poszczególnych etapach transportu. To on odpowiada za ewentualne szkody powstałe podczas przewozu, ale również załadunku i rozładunku. Obliguje go do tego dokument FIATA Multimodal Transport.

Operatorzy mogą być bezpośredni, czyli tacy, którzy posiadają własną flotę spedycyjno-transportową. Drugi typ to operatorzy pośredni, którzy współpracują z zaufanymi podwykonawcami.

Podsumowanie

Z transportu multimodalnego korzystają ludzie na całym świecie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to najpopularniejsza forma transportu międzykontynentalnego. Jest bezpieczny i szybki, a do tego opłacalny. Warto wziąć go pod uwagę, gdy wysyłasz dużo towarów.

Zobacz film na YouTube

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=27157603&v=0"></script></div>

Kup nagranie z webinaru – Jak prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców w roku 2021? – praktyczne przykłady 4Trans

Dodaj komentarz