
Praca w spedycji – obowiązki, wymagania i zarobki na stanowisku spedytora
- Lista kursów
- Praca w spedycji – obowiązki, wymagania i zarobki na stanowisku spedytora

Zawód spedytora lub logistyka to jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków. Stale rozwijająca się gospodarka stwarza mnóstwo perspektyw w zakresie rozwoju usług transportowych. Praca w spedycji nie należy do najłatwiejszych. Wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, dużą ilością obowiązków i nierzadko działaniem pod presją czasu. Daje jednak duże możliwości i wiele korzyści. Jak wygląda praca spedytora i jakie należy spełnić wymagania? Czy można rozpocząć pracę w spedycji bez doświadczenia i ukończonej szkoły w tym kierunku? Odpowiadamy!
Na czym polega praca w spedycji?
Codzienna praca w spedycji polega na organizacji transportu i koordynowaniu jego przebiegu. Spedytor ma za zadanie znaleźć taki środek transportu, który zapewni jak najszybsze dostarczenie towaru, przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów przesyłki. Doradza w zakresie przygotowania ładunku do transportu oraz szuka miejsc do rozładunku i przechowywania towaru. Odpowiedzialny jest za dane zlecenie od momentu jego rozpoczęcia, do czasu jego wykonania.
Spedytor utrzymuje stały kontakt ze zleceniodawcami, przewoźnikami oraz kontrahentami. Do zakresu jego obowiązków należy też prowadzenie dokumentacji, podpisywanie stosownych umów oraz rozliczanie wykonanych zleceń. Praca w spedycji wiąże się z ogromną ilością wiedzy, jaką trzeba posiadać. Dotyczy ona przepisów prawnych w zakresie transportu, opłat drogowych, giełd transportowych czy też kwestii związanych z organizacją czasu pracy kierowców.
Jak zostać spedytorem?
Do niedawna wystarczyło ukończone technikum spedycyjne, aby móc podjąć pracę w tym charakterze. Dziś warto mieć wyższe wykształcenie z zakresu transportu i logistyki, które odpowiednio przygotuje Cię do zawodu. Inną możliwością jest ukończenie dwuletniej szkoły policealnej w kierunku technika spedycji. Możesz też skorzystać z oferty certyfikowanych kursów przygotowawczych. Dzięki nim będziesz mógł podjąć pracę w spedycji. Ze względu na współpracę z firmami zagranicznymi, mile widziana jest bardzo dobra znajomość języków obcych.
Dobry spedytor musi mieć pewne cechy i umiejętności, które z pewnością przydadzą się w tej pracy. Powinien być komunikatywny i otwarty na relacje interpersonalne. Praca w spedycji nie należy do najłatwiejszych, dlatego musi wykazywać się dużą odpornością na stres. W tym zawodzie liczy się dobra organizacja, dokładność, samodzielność i umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów. Jeżeli wykazujesz się wielozadaniowością, masz analityczny umysł i potrafisz pracować pod presją czasu – praca w spedycji jest dla Ciebie.
Zarobki w spedycji
Wysokość pensji spedytora jest uzależniona od wielkości firmy oraz od wykształcenia pracownika. Bardzo ważne jest też doświadczenie w pracy w spedycji. Im dłuższy staż, tym większa możliwość negocjacji warunków zatrudnienia. Wpływ na wysokość wynagrodzenia ma też obszar działania firmy spedycyjnej oraz zakres obowiązków z tym związany. Spedytorzy międzynarodowi zarabiają z tego tytułu znacznie więcej niż krajowi. Oprócz podstawowej pensji wynagrodzenie jest też uzależnione od prowizji za wykonane zlecenia.
Według raportów z rynku pracy mediana zarobków pracy w spedycji waha się od 3000 złotych brutto na stanowisku Asystenta, do nawet 7000 złotych brutto na stanowisku Kierownika lub Koordynatora ds. Spedycji. Oczywiście w kwestii zarobków duże znaczenie ma również miejsce pracy. W tym przypadku duże miasto lub aglomeracja wcale nie musi wiązać się z wyższymi zarobkami w tym zawodzie.
Przeciwwskazania zdrowotne do pracy w spedycji
Przeciwwskazania uzależnione są od charakteru pracy spedytora. W przypadku wykonywanie obowiązków typowo biurowych są to z pewnością bardzo duże wady wzroku, znaczny stopień niedosłuchu, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz niektóre choroby psychiczne. Jeżeli w zakresie obowiązków jest przewidziany bezpośredni udział spedytora w pakowaniu, załadunku lub rozładunku transportu, jego zdrowie i kondycja fizyczna również będą miały ogromne znaczenie w podjęciu pracy na tym stanowisku.
Dodaj komentarz