Obowiązkowa wymiana tachografu a Pakiet Mobilności – co musisz o niej wiedzieć? Odpowiadamy

09.01.2023

Pakiet Mobilności wprowadza szereg zmian do przepisów obowiązujących w branży transportowej. Ich celem jest poprawa warunków pracy kierowców zarówno w zakresie płac, jak i odpoczynku. Jedną z modyfikacji, z jaką będą musieli zmierzyć się właściciele firm transportowych już 21 sierpnia 2023 roku, jest wymiana tachografów. Co wiemy dziś o tej zmianie? Jak prezentuje się harmonogram wdrażania tej ważnej aktualizacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Wymiana tachografu według Pakietu Mobilności – co warto o tym wiedzieć?

Wszelkie zmiany, jakie wprowadza Pakiet Mobilności, są wielkim wyzwaniem dla właścicieli firm transportowych. Najbliższa, dość duża rewolucja dotyczy obowiązku wymiany tachografu na model inteligentny drugiej generacji. Ma on na stałe zastąpić wykorzystywane dotąd urządzenia analogowe i cyfrowe. Głównym założeniem tej modyfikacji jest poprawa bezpieczeństwa kierowców. Wprowadzone w lutym 2022 roku przepisy zobowiązują ich do wprowadzenia w tachografie symbolu państwa, do którego wjeżdżają. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie – miejsc parkingowych, na których można by było tego dokonać, jest zwyczajnie mało. Warto wspomnieć, że prowadzący pojazd powinien wprowadzić symbol do urządzenia w najbliższym możliwym czasie po przekroczeniu granicy. Nie zawsze jest to możliwe – z reguły kierowcy zatrzymują się przez to w niedozwolonych miejscach, co nie jest dla nich bezpieczne. Tachografy inteligentne drugiej generacji to sposób na rozwiązanie tego problemu.

Tachografy inteligentne drugiej generacji – na jakie zmiany mogą liczyć kierowcy?

Przepisy zobowiązują do wymiany tachografów przez wzgląd na ograniczone możliwości techniczne urządzeń rejestrujących czas i rodzaj pracy kierowców, które wykorzystywane są obecnie. Nowe, inteligentne tachografy drugiej generacji są bardziej zaawansowane i umożliwiają automatyczny zapis takich zdarzeń, jak:

– okres rozładunku i załadunku,

– lokalizację załadunku i rozładunku,

– przekroczenie granicy.

Wymiana tachografu związana jest też z drobną modyfikacją okresu przechowywania danych w urządzeniach – ma on zostać wydłużony do 56 dni. Co więcej, będzie możliwe zdalne odczytywanie czasu prowadzenia samochodu przez ITD.

Jak wygląda harmonogram wdrożeń nowych tachografów?

Choć o nadchodzących zmianach w zakresie tachografów wiemy od jakiegoś czasu, warto poznać najbliższe etapy wdrożenia modyfikacji w życie, aby dobrze się do nich przygotować.

Pojazdy zarejestrowane od 21 sierpnia 2023 roku będą musiały być wyposażone w inteligentne tachografy drugiej generacji. Do końca 2024 roku obowiązek wymiany urządzeń rejestrujących będzie dotyczył wszystkich pojazdów w ruchu międzynarodowym, które dotychczas pracowały z modelami cyfrowymi i analogowymi. Z kolei 20 sierpnia 2025 roku wejdzie w życie kolejny obowiązek – konieczna będzie wymiana inteligentnych tachografów pierwszej generacji na tachografy generacji drugiej.

Co ważne, wspomniane modyfikacje nie dotyczą przedsiębiorstw realizujących przewozy jedynie na terytorium swojego kraju. Jeżeli w tej chwili stoisz przed wyborem nowego sprzętu, postaw od razu na inteligentny tachograf drugiej generacji, co pozwoli Ci uniknąć konieczności ponownej wymiany w 2025 roku. Chcesz przygotować się do wszystkich zmian związanych z Pakietem Mobilności? Zajrzyj do Akademii Czasu Pracy – w dostępnych na platformie szkoleniach wszystkie modyfikacje przepisów są szczegółowo omawiane i wyjaśnianie.

Zobacz film na YouTube

Kup nagranie z webinaru – Ewidencja czasu pracy kierowców – czy pliki z karty kierowcy to za mało?

Dodaj komentarz