Jak włożyć kartę do tachografu? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Tachograf to jedno z kluczowych urządzeń, z których korzystają zawodowi kierowcy. Niestety jego obsługa potrafi przysporzyć wiele problemów, które w konsekwencji mogą prowadzić do pokaźnych kar finansowych. Wśród aspektów, które budzą wątpliwości kierowców, często pojawia się kwestia instalacji karty w urządzeniu. Jak zalogować się do tachografu, by zrobić to prawidłowo? Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć ewentualnych komplikacji.

 

Kierowca jest zobowiązany do włożenia karty do tachografu zawsze przed rozpoczęciem jazdy. Po tym zabiegu nie powinien jej wyciągać do czasu zakończenia przewozu. Może to jednak zrobić np. wtedy, gdy na dłużej oddala się od pojazdu. Warto zaznaczyć, że podczas wkładania karty do tachografu konieczne mogą okazać się dodatkowe czynności, np. wprowadzenie wpisów manualnych. Kiedy je wykonać i jak prawidłowo zalogować kartę w urządzeniu?

 

Jak włożyć kartę do tachografu?

Sposób wkładania karty do tachografu może się nieco różnić w zależności od konkretnego urządzenia. Zazwyczaj spotykane są dwa podstawowe rodzaje tachografów, w których karty wkłada się w następujący sposób:

– w przypadku urządzeń ze slotem kartę należy wsunąć,

– w tachografach wyposażonych w niewielką klapkę należy przez chwilę przytrzymać znajdujący się obok niej przycisk – klapka powinna się otworzyć, co umożliwi włożenie karty.

 

Wkładanie karty do tachografu – ustawienia

Po włożeniu karty do tachografu kierowca musi wprowadzić jeszcze kilka podstawowych informacji. Jeśli wykonywał pracę lub odpoczywał przed włożeniem karty, bądź po jej wyciągnięciu, to jest to moment, by odnotować to za pomocą wpisów ręcznych. Następnie kierowca potwierdza prawdziwość wprowadzonych danych i ustawia kraj rozpoczęcia pracy. Co jeśli kierowca wyciągnął kartę i ponownie włożył ją tego samego dnia? W takim przypadku konieczne jest wprowadzenie do urządzenia informacji o tym, że nie rozpoczyna kolejnego dnia pracy, ale kontynuuje bieżący (wraz z uzupełnieniem informacji, jakie czynności wykonywał, gdy nie było go w pojeździe).

 

Logowanie karty w tachografie – jak ustawić czas?

Po włożeniu karty do tachografu urządzenie wyświetla dwie daty i dwie godziny. Na górze widnieje data i godzina ostatniego wyjęcia karty. Ta sama data pulsuje także na dole – za pomocą przycisków można zmienić ją na datę aktualną.

 

Wyciąganie karty z tachografu – co musisz wiedzieć?

Skoro wiesz już, jak włożyć kartę do tachografu, pozostaje pytanie, kiedy ją wyjąć? Kartę najczęściej wyjmuje się po zakończonym dniu pracy. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to konieczne w przypadku, gdy kierowca odbiera odpoczynek w kabinie pojazdu. Dokument pozostawiony w urządzeniu będzie rejestrował czas odpoczynku kierowcy. Co ważne, karta jest ważnym źródłem informacji o przebiegu i czasie pracy kierowcy, dlatego powinna być pozostawiona tylko i wyłącznie do dyspozycji swojego właściciela.

 

Pamiętaj, by uważać na nieopisane momenty i zdarzenia w czasie dnia pracy! W trakcie kontroli będą one uwzględniane jako „puste okresy”. By ich uniknąć, należy odnotować aktywności podczas wkładania karty do tachografu. W taki sposób możesz zapisać np. odpoczynek, dyspozycję, czy okres innej pracy.

 

Nauka obsługi tachografu to obowiązek przewoźnika!

Zgodnie z przepisami to przewoźnik powinien zapewnić kierowcy wiedzę i umiejętności z zakresu obsługi urządzenia rejestrującego. Dotyczy to także kwestii wyjmowania i wkładania karty do tachografu.

 

Konsekwencje błędów w zapisie aktywności kierowcy

Dlaczego wiedza, która dotyczy wyjmowania i wkładania karty do tachografu, jest taka istotna? Ewentualne błędy mogą wiązać się z przykrymi konsekwencjami – zarówno dla kierowcy, jak i zatrudniającego go przedsiębiorstwa. Za brak odpowiednich wpisów, np. podania kraju rozpoczęcia lub zakończenia dnia pracy, kierowca może dostać karę w wysokości 100 zł za każdy dzień. Każdy okres, w którym nie pojawiły się wymagane wpisy to także 50 zł kary dla przedsiębiorstwa. Co więcej, od września 2018 roku tego typu wykroczenia uznawane są za bardzo poważne naruszenia.

 

Zgubiona lub uszkodzona karta – co robić?

Zdarza się, że włożenie karty do tachografu może okazać się niemożliwe. Dotyczy to np. sytuacji, w której kierowca ją uszkodzi lub zgubi. Warto zaznaczyć, że w takim przypadku dalsza jazda jest możliwa, ale pod pewnymi warunkami – i tylko przez ściśle określony okres. W tego typu okolicznościach wykorzystuje się odpowiednio opisane wydruki z tachografu. Jeśli karta ulegnie uszkodzeniu, konieczne jest też przesłanie jej do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. W przypadku zgubienia dokumentu należy z kolei niezwłocznie wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego.

 

Mamy nadzieję, że przedstawione informacje okazały się pomocne i wiesz już, jak zalogować się do tachografu. Jak widzisz, kwestie związane z dokładną rejestracją czasu pracy są bardzo istotne. Jeśli interesują Cię zagadnienia dotyczące organizacji, dokumentowania i rozliczania pracy kierowców, polecamy naszą Akademię Czasu Pracy oraz rozmaite webinary i szkolenia, które znajdziesz w ofercie sklepu INSTALL.

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=26272303&v=0"></script></div>

Zobacz film na YouTube

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=27157603&v=0"></script></div>

Kup nagranie z webinaru – Rozliczanie delegacji kierowców

Wpisz czego szukasz

Dodaj komentarz