
Jak działa firma transportowa? Sprawdź, co trzeba wiedzieć na temat jej funkcjonowania
- Lista kursów
- Jak działa firma transportowa? Sprawdź, co trzeba wiedzieć na temat jej funkcjonowania

Transport to istotny element krajowego i międzynarodowego systemu gospodarczego. Dzięki przedsiębiorstwom funkcjonującym w tym właśnie obszarze możliwy jest dostęp od wszelkich towarów użytkowanych i konsumowanych w życiu codziennym. Jak działa firma transportowa? Przedstawiamy szereg najważniejszych szczegółów, które mogą być ważne z perspektywy osoby planującej choćby jej założenie.
Jak działa firma transportowa?
Nie ulega wątpliwości, że firmy transportowe na terenie naszego kraju cieszą się rosnącą popularnością. Z oferowanych usług coraz częściej korzystają zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa, których prężne funkcjonowanie opiera się na stałym, terminowym oraz bezpiecznym otrzymywaniu i wysyłaniu różnorodnych produktów.
Jak działa firma transportowa? Jej głównym zadaniem jest fachowy przewóz towarów, niejednokrotnie materiałów specjalnych, których transport odbywa się z zachowaniem odpowiednich warunków bezpieczeństwa. W takim przypadku najczęściej mowa o współpracy z przedsiębiorstwami działającymi na rynku farmaceutycznym, odzieżowym czy też spożywczym. Poszczególne zlecenia dotyczą ładunków o różnych gabarytach, które muszą dotrzeć na czas we wskazane w umowie miejsce. Realizacja usługi rozpoczyna się w momencie, gdy przewoźnik otrzyma ładunek, a kończy się po jego dostarczeniu.
Działalność firmy transportowej oczywiście nie dotyczy wyłącznie dostarczania towarów. Zajmuje się również przewozem osób. Wówczas w grę wchodzi kooperacja m.in. z podmiotami gospodarczymi organizującymi delegacje, grupowe wycieczki szkolne lub pracownicze, jak i również z klientami indywidualnymi.
Działanie firmy transportowej a spedycja
Odpowiedź na pytanie, jak działa firma transportowa to jedna strona medalu. Niejednokrotnie transport mylony jest ze spedycją. I choć obie działalności naturalnie mają ze sobą wiele wspólnego, istnieją między nimi zasadnicze różnice. Jak już wspomniano, przedsiębiorstwo transportowe to przede wszystkim przewóz ładunków i osób. Jak wygląda to w przypadku spedycji?
To nic innego jak organizacja transportu. Funkcjonowanie firm spedycyjnych opiera się na ścisłej współpracy z przewoźnikami. Nie muszą posiadać własnej floty pojazdów. Obowiązkiem osób zajmujących się spedycją jest przede wszystkim opracowywanie tras, jak i również sprawowanie kontroli nad pomyślną realizacją zleceń. Uchodzą więc za opiekunów kierowców i odpowiadają choćby za kwestię uzyskania pozwoleń. To ważne, gdy transport odbywa się na terenie krajów Unii Europejskiej, m.in. Francji. Tamtejsze przepisy jasno określają, że każde przedsiębiorstwo realizujące przewóz lądowy lub wodny na obszarze tego właśnie państwa musi posiadać swojego przedstawiciela, czyli wspomnianego spedytora.
Uogólniając, kompleksowa spedycja drogowa obejmuje kontakt z przewoźnikami, przyjmowanie zleceń i zawieranie umów z kontrahentami, kontrolę towarów, czy też ich załadowywania oraz rozładowywania. Co ważne, to właśnie firma spedycyjna bierze na siebie obowiązek terminowości realizacji transportu.
Na jakich zasadach musi działać firma transportowa?
Wiedząc, jak działa firma transportowa i na czym opiera się jej współpraca ze spedycją, przyjrzymy się, na jakich zasadach powinna funkcjonować. Przede wszystkim liczą się kompetencje pracowników i właścicieli potwierdzone odpowiednimi certyfikatami i uprawnieniami. Sam przewóz powinien natomiast odbywać się przy wykorzystaniu nowoczesnej floty pojazdów wyposażonych zarówno w naczepy, jak i również niezbędne sprzęty. Tym samym proces realizacji poszczególnych zleceń stanie się sprawny i bezpieczny.
Nie bez znaczenia jest oczywiście sprawne połączenie ze spedycją, co wiąże się z szeregiem działań logistycznych. Wzorcowe porozumienie to gwarancja optymalizacji kosztów przeznaczanych na realizację przewozów, jak i również prężności działania przedsiębiorstwa.
Jeśli chodzi o funkcjonowanie firmy transportowej, nie można zapominać o tak ważnych aspektach, jak przestrzeganie przepisów czasu pracy kierowców, jego weryfikacji i rozliczaniu oraz delegowaniu podwładnych. Trzeba pamiętać też o zasadach prowadzenia działalności na terenie państw należących do Unii Europejskiej. Wszystko, co najważniejsze, zostało uwzględnione w Pakiecie Mobilności.
Pakiet Mobilności jako podstawa działania firmy transportowej
Nie ulega wątpliwości, iż ma on ogromny wpływ zarówno na przepisy polskie, jak i unijne. Po raz pierwszy został ogłoszony przez Parlament Europejski w lipcu 2020 roku. Narzucona została wówczas konieczność powrotu kierowcy do domu nie rzadziej niż co 4 tygodnie. Wprowadzono też zakaz realizacji regularnych tygodniowych odpoczynków w kabinie pojazdu. Co więcej miejsce wypoczynku (np. podczas skróconego odpoczynku tygodniowego) musi posiadać m.in. zaplecze sypialniane i sanitarne. Zmiany w Pakiecie Mobilności postępują dynamicznie, a kolejne z nich wejdą w życie w lutym bieżącego roku. Co czeka firmy transportowe, ich właścicieli oraz pracowników? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Pakietu Mobilności, jak i również kompleksowego funkcjonowania firmy transportowej, odsyłamy do dostępnych na naszej stronie internetowej webinarów. Gwarantujemy, że dzięki nim nierzadko trudne w interpretacji przepisy staną się w pełni zrozumiałe, a wszelkie zmiany zachodzące w branży nie umkną Twojej uwadze. To ważne, aby znać wszystkie tajniki działania transportowego przedsiębiorstwa.
Dodaj komentarz