Eco driving – poznaj zasady ekologicznej i ekonomicznej jazdy

Ceny paliw ciągle rosną, a z nimi pozostałe wydatki. Warto więc szukać oszczędności, tam, gdzie to możliwe, np. podczas jazdy. Każdy kierowca ma swoje nawyki, jednak nie zawsze są one korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Dlatego dobrze jest przyjrzeć się dokładnie własnemu stylowi jazdy, porównać go z zasadami eco drivingu i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Czym jest eco driving?

Najprościej mówiąc eco driving, jest sposobem na ekonomiczną jazdę. To technika, która polega na prowadzeniu samochodu w taki sposób, aby zużywał jak najmniej paliwa. Korzystnie wpływa to zarówno na środowisko (ograniczona liczba spalin), jak i zawartość portfela. A wszystko to dzięki zastosowaniu się do kilku prostych zasad. Nie ma w nich nic skomplikowanego – każdy kierowca może się do nich łatwo dostosować. Na początek wystarczą tylko chęci i odrobina samodyscypliny. Uprzedzając Twoje pytanie – nie, ekojazda wcale nie oznacza wolniejszej jazdy. Choć często bywa z nią mylnie utożsamiana. Jazda zgodnie z zasadami eco drivingu powinna być przede wszystkim płynna i dobrze przemyślana.

Jak jeździć ekonomicznie? 10 zasad eco drivingu

Oto jest pytanie. Odpowiedź na nie tkwi w odpowiednio wypracowanej i przemyślanej technice prowadzenia pojazdu. Być może część z poniższych zasad już znasz. W każdym razie nie zaszkodzi trochę odświeżyć wiedzy. Z pewnością wdrażając je w życie, zarówno Ty, jak i Twoi pasażerowie, szybko zauważycie różnicę w komforcie jazdy. Co więcej, Twój samochód również będzie Ci wdzięczny

1. Utrzymuj obroty silnika na odpowiednim poziomie

Zadbaj, aby podczas jazdy silnik utrzymywał obroty na optymalnym poziomie. Zwykle ich zakres oznaczony jest na obrotomierzu zielonym kolorem. W komputerze pokładowym natomiast możesz go określić przy pomocy ekonomizera lub wskazań chwilowego zużycia paliwa. 

2. Hamuj silnikiem

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak istotne jest tzw. hamowanie silnikiem. Nie tylko dla oszczędności zużycia paliwa, ale również wydłużenia żywotności podzespołu hamowania. Tę technikę powinno się wykorzystywać w miarę zbliżania się do skrzyżowań i świateł. Należy stopniowo wytracać prędkość, wspomagając się redukcją biegów. Nie powinno się natomiast nadużywać sprzęgła i praktykować jazdy na jałowym biegu, tzw. luzie.

3. Sprawnie zmieniaj biegi

Podczas jazdy należy pamiętać, aby zmiana biegów następowała możliwie najpłynniej. Nie warto przeciągać jazdy na niższym przełożeniu, mimo że podwyższone obroty silnika wyraźnie sugerują jego zmianę. Co więcej, przełączając bieg, powinno się robić to jak najszybciej, aby nie tracić niepotrzebnie paliwa na jałową pracę. Wskazane jest, aby samo włączanie wyższego biegu wykonywać najpóźniej przy 2000 obr./min w przypadku silnika Diesla oraz 2500 obr./min w silniku benzynowym. Oczywiście, jeśli Twój samochód wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów, to sprawa jest ułatwiona – zmiana biegów odbywa się samoistnie.

4. Ruszaj szybko, przyspieszaj dynamicznie

Współcześnie samochody nie wymagają już rozgrzewania silnika, tak jak bywało to w starszych modelach. Po zapłonie silnik zaczyna natychmiast pracować, a Ty nie musisz czekać, aż się „rozrusza” a tym samym marnować paliwa. Dlatego po przekręceniu kluczyka w stacyjce, nie powinieneś się ociągać, tylko ruszać zdecydowanie.

Zasady eco drivingu zalecają podobne postępowanie podczas przyspieszania. Czas rozpędzania pojazdu do pożądanej prędkości powinien być więc jak najkrótszy. W miarę możliwości również manewry wykonuj dość dynamicznie, np. wyprzedzanie (oczywiście, zachowując przy tym reguły bezpieczeństwa). We wszystkim należy zachować jednak umiar. Nie wciskaj pedału gazu do oporu – rób to z wyczuciem.

5. Gaś silnik na postoju

O ile nie jest to konieczne, nie zatrzymuj samochodu, ponieważ na ruszenie zużywa on około 20 % więcej energii niż na przyspieszenie. Jednak w pewnych sytuacjach, jeśli samochód nie ma systemu start-stop, to zgaszenie silnika jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Na przykład, gdy stoisz przed przejazdem kolejowym, w potężnym korku czy w długiej kolejce na stacji benzynowej warto zgasić silnik, aby nie pracował na darmo. 

6. Obserwuj sytuację na drodze

Miej oczy szeroko otwarte, szczególnie gdy zbliżasz się do skrzyżowania. Już z daleka obserwuj sygnalizację świetlną. Migający zielony sygnalizator na przejściu dla pieszych powinien być dla Ciebie oznaką, że za niedługo zapali się czerwone światło. Wtedy, aby nie hamować gwałtownie, powinieneś zacząć stopniowo zwalniać.

7. Korzystaj z GPS

Korzystanie z nawigacji w trasie bywa zbawienne, pozwala np. uniknąć korków. Dzięki temu możesz tak zaplanować trasę, aby jazda była optymalna, a jej czas krótszy. Pozwoli Ci to zredukować zużycie paliwa.

8. Zrezygnuj ze zbędnego balastu

Każde dodatkowe obciążenie samochodu jest powodem zwiększenia spalania, ponieważ do osiągnięcia pożądanej prędkości silnik musi użyć więcej mocy. Dlatego nie powinieneś przewozić niepotrzebnych przedmiotów. 

9. Ogranicz korzystanie z klimatyzacji

Jeśli wnętrze samochodu jest mocno nagrzane, przed uruchomieniem klimatyzacji, powinieneś je najpierw przewietrzyć. W ten sposób zmniejszysz największy wydatek energetyczny potrzebny na chłodzenie. Poza tym warto dobrze wybrać miejsce parkowania – w miarę możliwości parkuj w cieniu. Dzięki temu unikniesz wsiadania do „sauny” na kółkach. 

10. Zamknij szyby podczas jazdy

Podczas szybkiej jazdy, otwarte szyby, zmniejszają aerodynamikę pojazdu. Większy opór powietrza powoduje zwiększenie konsumpcji paliwa.

Korzyści płynące z ekologicznej jazdy

Samą definicję eco drivingu mamy już za sobą. Przedstawiliśmy Ci też jego podstawowe zasady. Teraz przyszedł czas na najciekawsze, czyli co będziesz z tego miał.

Jazda zgodnie z zasadami eco drivingu wiąże się z kilkoma niezaprzeczalnymi zaletami. Pierwszą i najwyraźniej odczuwalną jest odciążenie Twojego portfela. Nie tylko z powodu mniejszego zużycia paliwa, ale też rzadszych wizyt w warsztatach samochodowych. Jeżdżąc płynnie, ogranicza się też zużycie części, takich jak skrzynia biegów, hamulce czy opony. Po drugie ekojazda podnosi poziom bezpieczeństwa na drogach. Jazda z optymalną prędkością ogranicza bowiem ryzyko wielu potencjalnie niebezpiecznych incydentów drogowych. Po trzecie jeżdżąc ekonomicznie – jeździsz ekologicznie. Dokładnie mówiąc, produkujesz mniej dwutlenku węgla i przez to działasz na rzecz dobrostanu środowiska naturalnego.

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=26272303&v=0"></script></div>

Zobacz film na YouTube

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=27157603&v=0"></script></div>

Kup nagranie z webinaru – Wymiar czasu pracy kierowców na przykładzie programu 4Trans

Dodaj komentarz