
Doszkalanie kierowców – najważniejsze korzyści dla pracodawcy i pracownika
- Lista kursów
- Doszkalanie kierowców – najważniejsze korzyści dla pracodawcy i pracownika

Zawodowe prowadzenie pojazdu jest o wiele bardziej wymagającym zajęciem niż prywatna jazda samochodem. To znacznie większa odpowiedzialność i czynność, która wiąże się z zupełnie innymi kompetencjami. Zrealizowanie obowiązkowych kursów na prawo jazdy wyższych kategorii to nie wszystko. Jeśli chcesz współpracować z wydajnym i kompetentnym pracownikiem, warto zgłębić temat doszkalania kierowców. Czym jest ten proces? Dlaczego warto dbać o rozwój kompetencji kierowcy? Dowiedz się, jakie kursy doszkalające są godne uwagi.
Jak wygląda praca kierowcy zawodowego?
Najogólniej można zdefiniować kierowcę zawodowego jako osobę wykonującą przewóz drogowy towarów, ludzi lub zwierząt określonym typem pojazdów. Przepisy dokładnie określają czas pracy kierowcy, zobowiązując go do przestrzegania tych reguł. Oznacza to, że kierowca może prowadzić samochód maksymalnie 9 godzin na dobę (2 razy w tygodniu maksymalnie 10 godzin), z zachowaniem przerw w trakcie jazdy. Ich długość także regulują przepisy – na każde 4,5 godziny przysługuje kierowcy 45 minut obowiązkowej przerwy. Czas pracy musi być rejestrowany przez specjalne urządzenie, jakim jest tachograf.
Jak zostać kierowcą zawodowym?
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy zawodowego kierowcy jest oczywiście zdanie egzaminu na prawo jazdy konkretnej kategorii. Wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, dzięki któremu można prowadzić samochód osobowy lub dostawczy do 3,5 t. By móc je zdobyć, obowiązkowe jest przejście kursu i zdanie egzaminu, a także pozytywne orzeczenie lekarskie. O prawo jazdy tej kategorii można starać się po ukończeniu 18 roku życia. To jednak dopiero początek drogi do wykonywania zawodu kierowcy. Należy posiadać także prawo jazdy uprawniające do prowadzenia pojazdów wielkogabarytowych i wielkotonażowych. W zależności od planów zawodowych można wybrać kategorię C, C+E, D lub D+E.
Podstawowe wymagania, jakie musi spełniać kandydat na kierowcę zawodowego
Droga do otrzymania uprawnień do wykonywania zawodu kierowcy jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku prawa jazdy kategorii B. Swoje starania należy rozpocząć od kursu kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Osoby, które nie ukończyły 21 lat, powinny przejść jednak pełen kurs. Czy są między nimi różnice? Jeśli chodzi o zakres wiedzy – nie. Natomiast trzeba zaznaczyć, że pełny kurs jest dłuższy i wiąże się z większym wydatkiem. Niezależnie od tego, na który typ padnie wybór, zwieńczeniem jest egzamin i uzyskanie świadectwa kwalifikacji.
Niezbędnym elementem jest także uzyskanie pozytywnego orzeczenia lekarskiego. Jakie aspekty sprawdza lekarz u potencjalnego kierowcy zawodowego? Badania dotyczą przede wszystkim wzroku, słuchu, równowagi, a także funkcjonowania nerek. Co więcej, sprawdza się także wydolność układu oddechowego, krążeniowego i nerwowego. Niezwykle ważne jest wykluczenie cukrzycy. Diabetycy mogą podjąć się tego zawodu, jednak konieczne jest częstsze potwierdzanie uprawnień. Kluczową rolę odgrywają badania psychologiczne, podczas których bada się przede wszystkim koncentrację.
Po tych krokach pozostaje jedynie odbyć kurs, by zdobyć prawo jazdy wybranej kategorii. Jego zwieńczeniem jest wymiana prawa jazdy, jednak warto podkreślić, że musi się w nim znaleźć tzw. “kod 95”, potwierdzający możliwość przewozu drogowego. Należy również pamiętać o konieczności udziału w szkoleniach okresowych, a także powtarzaniu badań lekarskich. Kierowca, który nie ukończył 60 lat, musi to powtarzać co 5 lat, a starsi – co 2,5 roku.
Doszkalanie kierowców z perspektywy pracownika
Kierowca zawodowy, jak każdy inny pracownik, powinien się stale dokształcać. Same uprawnienia do przewozu osób i rzeczy, czyli świadectwo kwalifikacji to obecnie dość niewiele. W niemal każdym zawodzie należy stale doskonalić swoje umiejętności i zdobywać nowe uprawnienia. Podobnie jest w zawodzie kierowcy. Poza obowiązkowymi szkoleniami, które okresowo musi robić każdy kierujący pojazdem, istnieje możliwość wzięcia udziału w wielu innych kursach, które dają zdecydowanie więcej perspektyw. Dlaczego kierowca zawodowy powinien się doszkalać? To buduje jego pozycję jako pracownika na rynku pracy. Niezależnie od tego, jakiej kategorii pojazd prowadzi na co dzień, nieustannie powinien podnosić swoje kwalifikacje. Obecnie niemal każdy kierowca zaczyna jedynie z prawem jazdy uprawniającym do jazdy danej kategorii, posiadając tzw. “kod 95”. Branża oferuje wiele kursów doszkalających, dzięki którym znacząco wzrastają szanse na podjęcie jeszcze lepszej posady. Wielokierunkowość w zawodzie kierowcy jest mile widziana i doceniana, dlatego też warto zdobywać nowe uprawnienia za pomocą kursów. Co więcej, dobrze dobrane szkolenia mogą ułatwić codzienną, dotychczasową pracę.
Dlaczego doszkalanie kierowców powinno być istotne dla pracodawcy?
Każdy, kto prowadzi firmę transportową, wie, jak ważna jest jakość pracy kierowcy. W dużej mierze to właśnie od pracowników zależy sukces przedsiębiorstwa. Dlatego też kwalifikacje pracownika warto zweryfikować już na etapie rekrutacji, a po zatrudnieniu starać się wykorzystać jego potencjał i dążyć do rozwoju jego kompetencji. Doszkalanie kierowców przynosi wiele korzyści dla pracodawcy – i to na wielu płaszczyznach.
Jakość usług Twojego przedsiębiorstwa
Jako właściciel firmy zapewne chcesz, aby usługi świadczone przez nią miały jak najwyższy poziom. Odpowiedni styl i ekonomia jazdy kierowcy są w tym przypadku niezbędne. Częste kolizje, mandaty lub zwiększone zużycie paliwa? Warto zatem zaproponować pracownikowi kurs doszkalający, dotyczący np. eco-drivingu, dzięki czemu jakość wykonywanej przez niego pracy wzrośnie, zapewniając Ci korzyści wynikające z ekonomicznego prowadzenia pojazdu. To swego rodzaju inwestycja – w długofalowej perspektywie zaoszczędzisz środki. Co więcej, dzięki doszkalaniu kierowców masz pewność, że są oni na bieżąco ze zmianami w przepisach. Prawo transportowe jest restrykcyjne, a nowelizacje pojawiają się bardzo często – zarówno w odniesieniu do Polski, jak i innych krajów. To właściciel firmy jest odpowiedzialny za ich wdrożenie, ale to na barkach kierowcy spoczywa ich przestrzeganie. Dlatego też warto zadbać o zorganizowanie szkolenia dla pracowników, szczególnie po większych zmianach w przepisach.
Doszkalanie kierowców jako system motywacyjny
Wynagrodzenie za pracę to jedno – niezwykle ważnym elementem zarządzania w firmie transportowej są też benefity pozapłacowe. Zdecydowanie należy do nich możliwość rozwoju kompetencji. Wbrew pozorom to niezwykle ważne. Jeśli zależy Ci na tym, by Twoi pracownicy nieustannie poszerzali horyzonty, warto zaproponować im udział w szkoleniach, które dadzą im możliwość zdobycia wiedzy. W efekcie będziesz mógł współpracować z wielokierunkowym kierowcą zawodowym. Dzięki temu, w dłuższej perspektywie, to szansa dla Ciebie do poszerzenia zakresu usług. Chcąc utrzymać się w branży, należy dynamicznie reagować na zmiany potrzeb i dostosowywać się do nich. Kierowca, który poczuje się doceniony, a także nabierze pewności, że chcesz w niego inwestować, zazwyczaj związuje się z firmą na dłużej.
Doszkalanie kierowców – co musisz o tym wiedzieć?
Wiesz już, że doszkalanie kierowców to szeroki zakres korzyści dla Ciebie, Twojej działalności i pracownika. Rynek oferuje wiele kursów dla kierowców zawodowych, które można podzielić na obowiązkowe, specjalistyczne i doskonalące. Zobacz, co możesz zaproponować pracownikowi.
Kursy obowiązkowe
W momencie gdy zatrudniasz kierowcę zawodowego, zapewne ma on już świadectwo kwalifikacji wstępnej, które upoważnia do przewozu towarów. Jednak dotyczy ono tylko jednej kategorii pojazdów. Jeśli pracownik chce się dalej rozwijać i uzyska prawo do prowadzenia pojazdu kolejnej kategorii, musi zdobyć także kwalifikację wstępną uzupełniającą. Podobnie jak w przypadku kursu kwalifikacji wstępnej, taki kurs można zrealizować w trybie pełnym lub przyspieszonym. Doszkalanie kierowców to także szkolenia okresowe, które kierowca musi realizować, by odnowić swoje uprawnienia.
Kursy specjalistyczne
Jeśli chcesz, by Twój pracownik rozwijał swoje kompetencje, warto zaproponować mu udział w kursie, dzięki któremu nabędzie nowe umiejętności. Twoja firma zyska dzięki temu możliwość świadczenia bardziej zaawansowanych usług. Kursy doszkalające specjalistyczne obejmują uprawnienia ADR, HDS, a także przewóz żywych zwierząt.
Kurs ADR przeznaczony jest dla kierowców, którzy chcą wykonywać przewóz drogowy materiałów niebezpiecznych, zgodnie z umową ADR. Pakiet tego typu kursu obejmuje szkolenia podstawowe, specjalistyczne dla cysterny, specjalistyczne dla klasy 1. i klasy 7. Cel takiego szkolenia to edukacja kierowcy w zakresie bezpiecznej jazdy z towarami, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia kierowcy, a także innych uczestników ruchu.
Kurs HDS dotyczy obsługi hydraulicznego dźwigu samochodowego. Dzięki jego ukończeniu kierowca może z powodzeniem prowadzić pojazd, na którym zamontowany jest właśnie HDS. To kolejna możliwość rozwoju kompetencji i zakresu usług Twojej firmy.
Przewóz żywych zwierząt wbrew pozorom także wymaga dodatkowych uprawnień. Kierowca lub konwojent, który chce lub musi uczestniczyć w takim przewozie, jest zobligowany do ukończenia stosownego kursu.
Kursy doskonalące
Kursy specjalistyczne to jedna z możliwości rozwoju kompetencji pracownika, ale nie jest to możliwość jedyna. Warto dbać o wiele innych aspektów poszerzania wiedzy u kierowców, które zdecydowanie mogą wpłynąć na jakość codziennej pracy. Często wybierane kursy doszkalające dotyczą czasu pracy kierowcy i obsługi tachografu. W wyniku zmieniających się przepisów dobrze jest zadbać o to, by kierowca wiedział, w jaki sposób należy pilnować tych kwestii. Ten obszar jest restrykcyjne sprawdzany podczas wszelkich kontroli drogowych i może być w efekcie źródłem kłopotów dla kierowcy i Ciebie, jako pracodawcy. Dodatkowo, jeśli widzisz, że styl jazdy kierowcy mógłby być lepszy, warto zaproponować mu udział w dodatkowych jazdach doszkalających, które znacząco wpływają na poprawę w tym zakresie. Stosunkowo często pracodawcy decydują się na szkolenia dotyczące eco-drivingu. Dzięki temu jazda Twojego kierowcy stanie się bardziej ekonomiczna, co z pewnością odbije się pozytywnie na wydatkach dotyczących paliwa.
Jeśli Twoja firma działa w transporcie międzynarodowym, dobrze jest zaproponować kierowcy kursy językowe. Twój pracownik będzie pewniejszy siebie, jeśli będzie mógł swobodnie porozumiewać się w języku państwa, do którego jeździ najczęściej.
Jak widzisz, doszkalanie kierowców jest niezwykle istotne z punktu widzenia Twojej firmy. Motywacja pracownika, a także możliwość wprowadzenia nowych usług w zakres Twojej działalności to wiele korzyści dla obu stron. Jeśli szukasz ciekawych kursów, zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w naszej ofercie.
Dodaj komentarz