Co grozi za brak ewidencji czasu pracy kierowców? Rozwiewamy wątpliwości

05.01.2023

Jednym z podstawowych obowiązków właściciela firmy transportowej jest prowadzenie ewidencji czasu pracy podległych mu kierowców. Wynika to przede wszystkim z troski o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ale także z konieczności przestrzegania przepisów prawa pracy i ustaw dotyczących kierowców zawodowych. Za nieprawidłowe prowadzenie ewidencji lub zaniechanie tej powinności przewidziano stosowne sankcje. Co grozi za brak ewidencji czasu pracy kierowców? Czytaj dalej – odpowiadamy.

Ewidencja czasu pracy – kto za nią odpowiada?

Zgodnie z przepisami Ustawy o czasie pracy kierowców pracodawca ma obowiązek ewidencjonowania czasu pracy każdego kierowcy, który wykonuje dla niego przewóz drogowy. Ewidencja czasu pracy musi być prowadzona oddzielnie dla każdego pracownika i może być rozliczana na podstawie:

– plików i wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,

– zapisów na wykresówkach,

– innych dokumentów, które potwierdzają czas pracy i wykonywane czynności lub rejestrów opracowanych na podstawie tych dokumentów.

Rozliczenia powinny być transparentne i kompletne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca może prowadzić ewidencję czasu pracy zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Co więcej, należy ją przechowywać przez 10 lat po zakończeniu okresu nią objętego. Pracodawca ma też obowiązek przedstawić ją do wglądu w razie kontroli organu do tego upoważnionego.

Co grozi za brak ewidencji czasu pracy kierowców?

Przepisy prawa przewidują zestaw dotkliwych sankcji za wszelkie nieprawidłowości w rozliczeniach czasu pracy lub – co gorsza – za zaniechanie tego obowiązku. Co grozi przedsiębiorcy za brak ewidencji czasu pracy kierowców? Wszelkie kontrole, a szczególnie te przeprowadzone przez PIP, mogą skończyć się poważną karą finansową dla pracodawcy. Według obowiązującego taryfikatora grzywna za nieprowadzenie ewidencji wynosi 1000 złotych za każdego kierowcę. To oznacza, że przedsiębiorstwo może zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary!

Ewidencja czasu pracy bez stresu – program 4Trans

Poszukujesz sposobu na błyskawiczne rozliczenie czasu pracy kierowców i chcesz, aby ewidencja była przejrzysta i bezbłędna? Postaw na automatyzację w firmie i zainwestuj w program 4Trans. To obecnie jedna z najlepszych alternatyw dla manualnego ewidencjonowania czasu pracy kierowców. Program jest prosty w obsłudze – umożliwia rozliczenie i analizę czasu pracy z uwzględnieniem delegacji czy nadgodzin. Jest też na bieżąco aktualizowany, dzięki czemu dostosowuje się do zmian w przepisach.

Prowadzenie ewidencji czasu pracy jest konieczne nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy prawa. Może być ona też przydatna w przypadku sporów na linii przedsiębiorca-kierowca. Pamiętaj, że nieprawidłowości w jej zakresie również mogą skutkować dotkliwymi karami finansowymi. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie ewidencji w dedykowanym do tego programie – 4Trans. Chcesz prowadzić rozliczenia bez obawy o błąd? Skontaktuj się z nami – pomożemy!

Zobacz film na YouTube

Kup nagranie z webinaru – Ewidencja czasu pracy kierowców – czy pliki z karty kierowcy to za mało?

Dodaj komentarz