
Chcesz jeździć bezpiecznie? Sprawdź, ile wynosi dopuszczalna masa całkowita!
- Lista kursów
- Chcesz jeździć bezpiecznie? Sprawdź, ile wynosi dopuszczalna masa całkowita!

Transport jest działem gospodarki, który bardzo dynamicznie się rozwija. Polega on na przemieszczaniu ludzi i towarów. Wyróżnia się kilka rodzajów transportu, jednak dla wielu drogowy jest najpowszechniejszy. Nie można jednak zapominać, że nie należy do najszybszych i często wymaga od kierowców wielogodzinnej jazdy. W związku z tym samochody dostawcze i ciężarowe są ładowane na tyle, na ile pozwalają jego możliwości. Dla bezpieczeństwa kierowców oraz innych ludzi wprowadzono specjalne przepisy, które wyjaśniają, jaka może być największa dopuszczalna masa całkowita pojazdu. Jeśli chcesz wiedzieć, do czego się odnoszą, zapraszamy do lektury.
Czym jest dopuszczalna masa całkowita?
Jest to całkowita masa pojazdu, wraz z załadunkiem i osobami, które się w nim znajdują. Termin jest niezwykle istotny, nie tylko dla dostawców. Każda osoba, posiadająca prawo jazdy, powinna wiedzieć, jaka może być maksymalna masa pojazdu, którym się porusza. Może bowiem dojść do sytuacji, że robiąc niestandardowe zakupy, albo jadąc większą grupą osób na wakacje, przeładujesz swój pojazd. W takim wypadku jazda nim będzie oznaczać zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i podczas kontroli możesz mieć z tego powodu nieprzyjemności. Informacja, dotycząca dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, którym się poruszasz, jest podana w dowodzie rejestracyjnym.
Całkowita masa zespołu pojazdów
Jest to istotna kwestia dla osób, których przykład podaliśmy w poprzednim akapicie. Jeśli wybierasz się na wakacje i zabierasz ze sobą dużo bagaży lub po prostu będziesz przewozić dużo rzeczy, to powinieneś zainteresować się tym pojęciem.
I oczywiście wynajęciem przyczepy. W takim wypadku liczy się nie tylko dopuszczalna masa całkowita pojazdu, którym się poruszasz, ale również przyczepy. Dzięki temu możesz przewozić większy ładunek. Można wyszczególnić trzy przykłady takiego rozwiązania:
- kategoria B: pojazd kategorii B, masa całkowita zespołu pojazdów nie może przekroczyć 4250 kg, z lekką przyczepą o masie całkowitej do 750 kg,
- kategoria B, kod 96: uprawnia do kierowania pojazdem klasy B i przyczepy innej niż lekka, o łącznej masie całkowitej do 4250 kg,
- kategoria B+E: masa całkowita pojazdu nie może przekraczać 3,5 t., masa całkowita przyczepy również nie może przekroczyć 3,5t., z zaznaczeniem, że nie będzie większa, niż dopuszczalna masa całkowita pojazdu, którym się poruszasz.
Rodzaje samochodów dostawczych
W zależności od tego, jaki produkt przewozisz, lepiej sprawdzają się inne typy pojazdów. Dotyczy to oczywiście odpowiedniego i bezpiecznego przewozu różnych produktów. Do małych dostaw wystarczą busy, o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5t. Przy większych konieczny może okazać się ciągnik z naczepą. Pamiętaj, że nawet jeśli coś zmieściło Ci się na samochód, nie musi to oznaczać, że dopuszczalna masa całkowita jest w normie. Nie zgadzaj się na jazdę przeciążonym pojazdem. Jest to bardzo niebezpieczne i nieodpowiedzialne.
Dlaczego kierowcy nie stosują się do przepisów, o dopuszczalnej masie całkowitej?
Często nie jest to spowodowane świadomą próbą złamania przepisów, a błędem ludzkim i pośpiechem. Dotyczy to zwłaszcza firm transportowych. Zdarza się, że nie ma czasu na to, aby przeanalizować, czy ładunek, który kierowca ze sobą zabiera, nie jest zbyt ciężki. Każdemu zależy na tym, aby jak najszybciej skończyć pracę i wrócić do domu. Z tego powodu dochodzi do zaniedbań w kwestii dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, którym dostawca się porusza.
Innym przypadkiem niestosowanie się do przepisów, jest nacisk właścicieli firm. Bardziej doświadczeni kierowcy raczej zdają sobie sprawę z tego, kiedy dopuszczalna masa całkowita zostaje przekroczona, ale właściciele przedsiębiorstw często o tym zapominają i bardziej zależy im na zysku, niż bezpieczeństwie. Oczywiście nie można generalizować, lecz wielu kierowników decyduje się wysyłać pojazdem więcej towaru, niż powinni. Nie odstraszają ich nawet wysokie kary, które grożą za takie przewinienie.
Pamiętaj, że jeśli nie jesteś pewien wagi swojego pojazdu, wraz z towarem i przewożonymi ludźmi, to lepiej skorzystaj z wagi samochodowej. Zaoszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu i mandatu
Dodaj komentarz