Rozpoczynasz swoją przygodę z transportem? Dowiedz się, czym jest przewóz kabotażowy!

Transport międzynarodowy jest usługą dynamicznie się rozwijającą. Rozkwit technologii sprawił, że przychody, jakie generuje, są ogromne. Pomimo tego ciągle poszukuje się rozwiązań, umożliwiających jego ulepszenie i zmniejszenie kosztów, co w efekcie gwarantowałoby jeszcze większe zyski. Niewątpliwie pojęciem, które powinien poznać każdy przewoźnik, któremu na tym zależy, jest przewóz kabotażowy. Jeśli więc chcesz wiedzieć, w jaki sposób możesz zaoszczędzić czas i pieniądze, to powinieneś zainteresować się poniższym artykułem.


Na czym polega przewóz kabotażowy?

Najważniejszą kwestią, którą należy wyjaśnić na samym początku, jest stwierdzenie, czym jest przewóz kabotażowy. Najprościej mówiąc, jest przewozem towarów między punktami, w jednym z państw Unii Europejskiej, lub należącym do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Odbywa się on pojazdami, należącymi do przewoźnika, z innego państwa. Należy zaznaczyć, że jest to tymczasowa usługa. Może do niej dojść po częściowym lub całkowitym rozładunku towaru, dostarczonego z innego kraju. Umożliwia ona zmniejszyć liczbę tzw. pustych przejazdów, a więc bez załadunkowych. Pozwala to na efektywniejsze wykorzystanie czasu pracy kierowców, a nawet ograniczenie emisji spalin, co ma pozytywny wpływ na środowisko. Co więcej, firmy, które szukają usług transportowych, mają więcej możliwości wyboru.


Jak to działa w praktyce?

Istnieją dwa sposoby na przeprowadzenie przewozów kabotażowych. Do pierwszego z nich dochodzi, w przypadku gdy dzieje się w kraju rozładunku przesyłki międzynarodowej. Podczas jednego kursu można przeprowadzić trzy przewozy kabotażowe, z zaznaczeniem, że ostatni z nich, odbędzie się maksymalnie do tygodnia, po rozładunku towaru międzynarodowego.

Inną możliwością jest pełnienie usług w sąsiadującym kraju. W tym wypadku ma się jednak jedynie trzy dni, od momentu wjazdu na dane terytorium. Co więcej, może tam dojść jedynie do jednego kabotażu. Z dużym prawdopodobieństwem zmiany w przewozach kabotażowych wprowadzi w lutym 2022 roku tzw. Pakiet Mobilności. Będziemy o tym informować w kolejnych artykułach, ponieważ jest to jeden z dwóch zapisów, który jest analizowany i nie mamy 100-procentowej pewności, że wejdzie w życie.


Regulacje prawne przewozów kabotażowych

Obecnie w państwach Unii Europejskiej przewóz kabotażowy jest regulowany przepisami Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1072/2009, z 21 października 2009 r. Przewozy kabotażowe mogą być wykonywane przez przewoźnika, który posiada wspólnotową koncesję. Jeśli kierowca nie jest obywatelem Unii Europejskiej, to musi posiadać dokument, poświadczający jego prawo do wykonywania zawodu, w Unii Europejskiej.


O czym należy pamiętać, aby nie zostać ukaranym?

To, że można pozwolić sobie na przewóz kabotażowy, nie oznacza, że można to zrobić bez jakichkolwiek dokumentów. Należy sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli nie będziesz mieć odpowiednich papierów, podczas rozwożenia towaru na zasadzie kabotażu, to może czekać Cię dotkliwa kara. Pamiętaj więc, aby koniecznie zabrać ze sobą dokumenty potwierdzające przewóz międzynarodowy i kabotażowy, takie jak:

– międzynarodowy list przewozowy CMR,

– list przewozowy, dla każdej usługi kabotażowej,

– faktury, za zrealizowane usługi kabotażowe.

Czym grozi złamanie przepisów?

Łamiąc przepisy przewozów kabotażowych, musisz liczyć się z różnymi, często dotkliwymi konsekwencjami. Między innymi należą do nich:

– odebranie licencji, na przewozy międzynarodowe,

– uchylenie wpisów w licencji wspólnotowej,

– utrata ubezpieczenia kabotażowego,

– kara grzywny.

W zależności od tego, w jakim państwie się znajdujesz, zapłacisz inną kwotę ewentualnej kary. We Francji może to być suma nawet 15 tysięcy euro! Ponadto może zostać podjęta decyzja o unieruchomieniu pojazdu należącego do przewoźnika, który złamał prawo. Za brak dokumentów zapłacisz 1500 euro.

W Niemczech natomiast nie tylko przewoźnik może otrzymać mandat. Kierowca, a nawet spedytor, również mogą zostać nim obarczeni. Kary w tym kraju wynoszą odpowiednio 5000 euro, 100 euro i aż 20 tysięcy euro. W innych krajach Unii Europejskiej kary są zbliżone. Nie zmienia to jednak faktu, że za łamanie zasad kabotażowych może przyjść Ci słono zapłacić. Pamiętaj więc o tym, aby dopilnować wszelkich formalności. Jeśli to zrobisz, to możesz sporo zyskać, na przewozach kabotażowych.

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=26272303&v=0"></script></div>

Zobacz film na YouTube

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=27157603&v=0"></script></div>

Kup nagranie z webinaru

Wpisz czego szukasz

Dodaj komentarz