Własna firma transportowa – jak zacząć? Garść praktycznych informacji

O działalności w branży transportowej mówi się, że była, jest i będzie dobrym pomysłem na własny biznes. Nie da się ukryć, że jest to sektor z dużym potencjałem, a dobrze prosperujące przedsiębiorstwo może okazać się strzałem w dziesiątkę. Marzy Ci się własna firma transportowa? Jak zacząć, by rozkręcić tego typu działalność? Poznaj garść praktycznych podpowiedzi, które pomogą Ci w zorganizowaniu biznesu!

Za podstawowe zadanie firm transportowych uznaje się przewóz osób lub towarów za pomocą posiadanego środka transportu. Zakres codziennej działalności tego typu przedsiębiorstw jest jednak znacznie szerszy. Obejmuje również inne aspekty, takie jak prowadzenie dokumentacji dotyczącej przewożonych towarów, ich składowanie, załadunek, rozładunek, przepakowywanie, odprawę celną oraz sprawdzenie zawartości i odbiór przesyłek. Przyjrzyjmy się temu, jakie wymagania musi spełnić osoba, która chce założyć firmę transportową i jak zacząć organizację tego typu biznesu.

Własna firma transportowa – 7 podstawowych wymagań

Założenie własnej firmy transportowej wymaga spełnienia kilku podstawowych warunków. To konieczne, ponieważ usługi o tym charakterze są regulowane, a do ich świadczenia potrzebne są określone licencje i zezwolenia. Czego będziesz potrzebować, by założyć firmę transportową i zacząć działalność w tym zakresie? Wśród warunków, które musisz spełnić, można wymienić między innymi:

  1. Posiadanie tzw. dobrej reputacji, potwierdzonej zaświadczeniem o niekaralności.
  2. Wyznaczenie stałej siedziby, w której zarejestrujesz swoją firmę.
  3. Posiadanie tzw. bazy eksploatacyjnej, przez którą rozumie się miejsce wyposażone w odpowiedni sprzęt i urządzenia. W bazie powinno znajdować się miejsce postojowe, obszar do załadunku i rozładunku oraz przestrzeń naprawy i konserwacji pojazdów.
  4. Zdobycie certyfikatu kompetencji zawodowych, czyli dokumentu, który potwierdzi, że posiadasz niezbędne kwalifikacje i wiedzę. Certyfikat musi posiadać przynajmniej jedna z osób, które zarządzają firmą. Wydawany jest on przez Instytut Transportu Samochodowego, po zdaniu odpowiedniego egzaminu.
  5. Uzyskanie zezwolenia, które pozwoli Ci na świadczenie usług wynikających z zawodu przewoźnika.
  6. Zdobycie licencji zezwalającej na wykonywanie usług związanych z transportem drogowym.
  7. Zgromadzenie kapitału, który pozwoli Ci na rozpoczęcie i początkowe prowadzenie działalności.

Firma transportowa – jak zacząć? Kilka pierwszych kroków

Założenie własnej firmy transportowej będzie wymagało od Ciebie kilku kroków o charakterze prawnym i organizacyjnym. Poniżej postaramy się przedstawić Ci te, które przybliżą Cię do rozkręcenia wymarzonego biznesu.

Rejestracja działalności firmy transportowej

Założenie firmy transportowej będzie wymagało od Ciebie wyboru jej formy prawnej. To krok, który warto dobrze przemyśleć, ponieważ ma on duże znaczenie dla późniejszego funkcjonowania firmy – w tym dla formy opodatkowania czy zakresu odpowiedzialności. W zależności od własnych preferencji i planów możesz zdecydować się na działalność gospodarczą rejestrowaną w CEiDG lub spółkę.

Wybór przedmiotu działalności, czyli numer PKD

Krokiem wymaganym podczas zakładania firmy transportowej jest podanie kodu PKD, który informuje o charakterze działalności danego przedsiębiorstwa. W przypadku usług przewozu towarów będzie to kod 49.41.Z.

Firma transportowa – pozostałe, standardowe procedury

Co jeszcze musisz załatwić podczas zakładania firmy transportowej, by zacząć działalność? Wśród standardowych czynności warto wymienić między innymi wybór formy opodatkowania, złożenie formularzy do ZUS czy założenie firmowego konta.

Samochody w firmie transportowej

Firma transportowa, by zacząć działalność, musi przedstawić również wykaz pojazdów. Co istotne, nie jest wymagane, by były one jej własnością – wystarczy posiadanie prawa do dysponowania pojazdem. Może świadczyć o nim np. dzierżawa, leasing, najem czy umowa użyczenia. Warto także zaznaczyć, że konieczne jest również wykupienie ubezpieczenia oraz Polisy Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika.

Kierowcy w firmie transportowej

W wielu firmach transportowych rozpoczęcie działalności wiąże się z zatrudnieniem kierowców. Pamiętaj, że osoba, która ma pełnić taką funkcję, musi spełniać poniższe wymagania:

  • mieć ukończone 18, 21 lub 23 lata i posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii,
  • uzyskać orzeczenie lekarskie, które potwierdza brak przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy,
  • uzyskać orzeczenie psychologiczne, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy,
  • uzyskać kwalifikację wstępną lub wstępną przyspieszoną,
  • ukończyć szkolenie okresowe,
  • jeżeli to konieczne, posiadać kartę kierowcy.

Jak rozkręcić firmę transportową?

Podczas zakładania firmy transportowej i początków jej działalności bardzo ważna jest dobra organizacja. Dotyczy to zarówno zdobywania zleceń, jak i organizacji pracy kierowców. Dawkę solidnej wiedzy, która z pewnością przyda Ci się w zarządzaniu firmą transportową, znajdziesz między innymi w kursach naszej Akademii Czasu Pracy. Polecamy także specjalistyczne webinary, urządzenia i oprogramowanie, które czekają na Ciebie w naszym sklepie: www.sklep.install.pl.

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=26272303&v=0"></script></div>

Zobacz film na YouTube

<h5></h5><div ><script type="text/javascript" src="https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=zjZW2&webforms_id=27157603&v=0"></script></div>

Kup nagranie z webinaru – Co zaliczamy do czasu pracy kierowców na przykładzie programu 4Trans

Wpisz czego szukasz

Dodaj komentarz